کشف منابع هیدروکربنی در مدیترانه شرقی؛ آیا نقشه انرژی جهان تغییر می‌کند؟

کشف منابع هیدروکربنی در مدیترانه شرقی؛ آیا نقشه انرژی جهان تغییر می‌کند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشف منابع هیدروکربنی در مدیترانه شرقی؛ آیا نقشه انرژی جهان تغییر می‌کند؟

آگهی

کشف هیدروکربن‌ها در منطقه مدیترانه شرقی توجه شرکت‌های غول‌پیکر انرژی را به خود جلب کرده و احتمال تغییر نقشه انرژی جهان را افرایش داده است.

مساله انرژی در منطقه مدیترانه شرقی به دلیل همزمانی این کشف با سفر مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا به خاورمیانه اهمیت بیشتری یافته است.

در همین حال، ششمین نشست سه جانبه انرژی سران قبرس، یونان و اسرائیل روز چهارشنبه ۲۹ اسفند بعد از ظهر در اورشلیم آغاز می‌شود. هدف این نشست، توسعه منابع انرژی و امنیت در دریای مدیترانه است. این کنفرانس همچنین شامل مشارکت وزارت امور خارجه ایالات متحده خواهد بود.

بیشتر بخوانید: رهبران اسرائیل و یونان به دنبال تقویت همکاری

آقای پمپئو ابتدا به کویت و سپس به اسرائیل رفت و عصر امروز با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم (بیت‌المقدس) دیدار و در یک کنفرانس خبری شرکت کرد.

تحلیلگران می‌گویند که کشف منابع جدید انرژی عاملی برای افزایش ثبات و رفاه است اما در عین حال می‌تواند زمینه رقابت شدید میان دولت‌ها و ملت‌ها شود.

REUTERS/Jim Young
مایک پمپئو در جریان سفرش به خاورمیانه با همتای کویتی خود دیدار کردREUTERS/Jim Young

مدیترانه شرقی به کشورها و قلمروهایی که از نظر جغرافیایی در شرق دریای مدیترانه قرار دارند اطلاق می‌گردد. قبرس، یونان، لبنان، سوریه، اسرائیل، فلسطین، ترکیه، مصر، لیبی و اردن در این ناحیه هستند و علاوه بر موقعیت جغرافیایی مشترکات زیادی از نظر تاریخی، اجتماعی و سیاسی با یکدیگر دارند.

هیدروکربن‌ها نوعی ترکیبات شیمیایی هستند که در دسته مواد آلی قرار می‌گیرند که در ساختار مولکولی آنها اتم‌های عناصر کربن و هیدروژن شرکت دارند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واشنگتن معافیت عراق برای واردات انرژی از ایران را برای ۳ ماه تمدید کرد

پمپئو پشت درهای بسته با مدیران شرکت‌های نفتی درباره ایران گفتگو می‌کند

صادرات نفت آمریکا از تولید ایران پیشی گرفت