Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

آناستاسیادس ترکیه را به تلاش برای کنترل سراسر جزیره قبرس متهم کرد

نیکوس آناستاسیادس
نیکوس آناستاسیادس Copyright JOHN ANGELILLO/AP
Copyright JOHN ANGELILLO/AP
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترکیه می‌گوید تکلیف قبرس تنها با مذاکره با حضور آنکارا و آتن تعیین خواهد شد و برنامه سازمان ملل برای تشکیل کنفدراسیون در این جزیره شکست خورده است.

آگهی

رئیس جمهوری قبرس ترکیه را متهم کرد که با تلاش برای تشدید شکاف قومی میان شهروندان یونانی‌تبار و ترک‌تبار قبرس در چارچوب طرح دو دولت، تلاش می‌کند تمام این جزیره را تحت کنترل خود درآورد.

نیکوس آناستاسیادس، رئیس جمهوری قبرس روز جمعه در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفتمان مقام‌های ترکیه و رهبران بخش ترک‌نشین قبرس را «تخیلی» توصیف کرد.

دولت ترکیه و رهبران بخش ترک‌نشین قبرس می‌گویند برنامه سازمان ملل متحد برای وحدت جزیره قبرس در غالب یک فدراسیون، شکست خورده و از رده خارج است. ترکیه می‌گوید تکلیف قبرس و خروج این جزیره از وضعیت بلاتکلیف کنونی، تنها با مذاکره با حضور آنکارا و آتن تعیین خواهد شد. ترکیه خواستار تشکیل دو دولت مستقل در جزیره قبرس است.

 ارتش ترکیه در سال ۱۹۷۴ و در پی کودتای یونانی‌تبارهای حامی اتحاد با یونان، در قبرس مداخله نظامی کرد. از آن زمان تاکنون این جزیره واقع در شرق دریای مدیترانه به دو بخش یونانی و ترک‌نشین تقسیم شده است. هم‌اکنون ۳۵هزار نظامی ترک در شمال قبرس حضور دارند و آنکارا از بخش ترک‌نشین این جزیره پشتیبانی مالی می‌کند. 

اکثریت یونانی‌تبار قبرس، خواستار حفظ استقلال این جزیره به‌عنوان یک ماهیت سیاسی مجزا از ترکیه و یونان هستند و تنها راه حل پایان دادن به وضعیت کنونی را تشکیل یک فدراسیون متشکل از دو دولت محلی می‌دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه بار دیگر ناو «اوورین» را به آب‌های مدیترانه شرقی فرستاد

غزه در آستانه قحطی؛ کشتی کمک‌رسانی از قبرس به راه افتاد

قبرس در عملیات مشترک با موساد ۲ ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای قتل تجار اسرائيلی بازداشت کرد