آناستاسیادس ترکیه را به تلاش برای کنترل سراسر جزیره قبرس متهم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AP
نیکوس آناستاسیادس
نیکوس آناستاسیادس   -  Copyright  JOHN ANGELILLO/AP

رئیس جمهوری قبرس ترکیه را متهم کرد که با تلاش برای تشدید شکاف قومی میان شهروندان یونانی‌تبار و ترک‌تبار قبرس در چارچوب طرح دو دولت، تلاش می‌کند تمام این جزیره را تحت کنترل خود درآورد.

نیکوس آناستاسیادس، رئیس جمهوری قبرس روز جمعه در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفتمان مقام‌های ترکیه و رهبران بخش ترک‌نشین قبرس را «تخیلی» توصیف کرد.

دولت ترکیه و رهبران بخش ترک‌نشین قبرس می‌گویند برنامه سازمان ملل متحد برای وحدت جزیره قبرس در غالب یک فدراسیون، شکست خورده و از رده خارج است. ترکیه می‌گوید تکلیف قبرس و خروج این جزیره از وضعیت بلاتکلیف کنونی، تنها با مذاکره با حضور آنکارا و آتن تعیین خواهد شد. ترکیه خواستار تشکیل دو دولت مستقل در جزیره قبرس است.

 ارتش ترکیه در سال ۱۹۷۴ و در پی کودتای یونانی‌تبارهای حامی اتحاد با یونان، در قبرس مداخله نظامی کرد. از آن زمان تاکنون این جزیره واقع در شرق دریای مدیترانه به دو بخش یونانی و ترک‌نشین تقسیم شده است. هم‌اکنون ۳۵هزار نظامی ترک در شمال قبرس حضور دارند و آنکارا از بخش ترک‌نشین این جزیره پشتیبانی مالی می‌کند. 

اکثریت یونانی‌تبار قبرس، خواستار حفظ استقلال این جزیره به‌عنوان یک ماهیت سیاسی مجزا از ترکیه و یونان هستند و تنها راه حل پایان دادن به وضعیت کنونی را تشکیل یک فدراسیون متشکل از دو دولت محلی می‌دانند.