Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

قبرس: ناو ترکیه به سمت قایق‌های گشت‌ آبی ما تیر هشدار شلیک کرد

عکس آرشیوی از ناو ترکیه
عکس آرشیوی از ناو ترکیه Copyright Lefteris Pitarakis/AP
Copyright Lefteris Pitarakis/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های محلی قبرس گزارش دادند که یک ناو متعلق به ترکیه روز جمعه ۱۶ ژوئیه (۲۵ تیر) به سمت یک قایق گارد ساحلی قبرس که در نزدیکی بندر کاتو پیرگوس در ساحل شمال غربی این جزیره گشت زنی می‌کرد، شلیک کرده است. این شلیک به قصد اخطار بوده است.

آگهی

رسانه‌های محلی قبرس گزارش دادند که یک ناو متعلق به ترکیه روز جمعه ۱۶ ژوئیه (۲۵ تیر) به سمت یک قایق گارد ساحلی قبرس که در نزدیکی بندر کاتو پیرگوس در ساحل شمال غربی این جزیره گشت زنی می‌کرد، شلیک کرده است. این شلیک به قصد اخطار بوده است.

این حادثه در ساعت ۳:۳۰ بامداد به وقت محلی در حدود ۲۰ کیلومتری بندر کوچک کاتو پایرگوس که درست در غرب مرز مشخص شده از سوی سازمان ملل واقع شده است و قلمرو تحت کنترل جمهوری خودخوانده قبرس شمالی (جمهوری ترک قبرس شمالی) و جمهوری قبرس را از هم جدا می‌کند، رخ داد.

این جزیره مدیترانه‌ای از زمان حمله سال ۱۹۷۴ ترکیه در واکنش به کودتای ملی‌گرایان یونانی-قبرسی که می‌خواستند آن را دوباره به یونان متصل کننده، تقسیم شده است.

به گفته کریستوس آندرو، سخنگوی پلیس قبرس، قایق گشت دریایی در حال انجام عملیات دیده‌بانی در آب‌های سرزمینی خود علیه مهاجرت غیرقانونی از ترکیه بود که ناو ترکیه از شمال جزیره به آن نزدیک شد.

آندرو افزود: «سه خدمه گشت دریایی پس از اینکه از قصد و نیت ناو ترکیه آگاه شدند، سعی کردند از هر حادثه‌ای جلوگیری کنند و به سمت بندر کاتو پایرگوس رهسپار شدند.»

وی تصریح کرد: «در فاصله حدود هفت کیلومتری از بندر، قایق گشت زنی تیرهای هشدارهای گارد ساحلی ترکیه را دریافت کرد. سپس گارد ساحلی ترکیه که نزدیک به سواحل (قبرس) بود، دوباره به مناطق تحت اشغال جمهوری خودخوانده قبرس شمالی راهی شدند.»

این حادثه چند روز قبل از سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به ماراش (واروشا)، شهر نماد تقسیم قبرس رخ می‌دهد. این شهر ساحلی که ساکنان قبرسی-یونانی آن فرار کرده‌اند به شهر ارواح تبدیل شده است و یک منطقه نظامی تحت کنترل مستقیم آنکارا است که با سیم‌های خاردار غیرقابل دسترسی است.

اردوغان که ورود وی در روز سه‌شنبه مصادف با چهل و هفتمین سالگرد حمله، برنامه‌ریزی شده، وضعیت ده‌های هزار سرباز ترکیه مستقر در آنجا را بررسی خواهد کرد.

مقامات ترک قبرس با پشتیبانی ترکیه خواهان به رسمیت شناختن دو کشور مستقل و برابر در این جزیره هستند. این موضع از سوی یونانی‌های قبرس که خواهان اتحاد مجدد جزیره در قالب یک دولت فدرال هستند، رد می‌شود.

مذاکرات از سال ۲۰۱۷ متوقف شده است. در آوریل تلاش برای شروع مجدد گفت‌وگوهای سازمان یافته از سوی سازمان ملل بی‌نتیجه ماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری قبرس: چاره‌ای جز وتوی طرح روابط اروپا و ترکیه ندارم

شکست مذاکرات صلح قبرس شمالی و جنوبی؛ دبیرکل سازمان ملل: تسلیم نمی‌شوم

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد