Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تنشها در مدیترانه شرقی محور اصلی نشست رهبران اروپایی در بروکسل

نشست رهبران اروپایی
نشست رهبران اروپایی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تنشها در مدیترانه شرقی و بحران بلاروس اولویت های تقویم مذاکرات این نشست دو روزه خواهدبود.

آگهی

نشست سران اروپا که به دلیل به قرنطینه رفتن شارل میشل، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا یک هفته به تعویق افتاده بود نهایتا فردا پنج شنبه و جمعه طی دو روز برگزار خواهدشد. قرار بود این نشست در ۲۴ و ۲۵ سپتامبر گذشته برگزارشود.

محور اصلی گفتگوها در این نشست «مذاکره بر سر تنش ها بین ترکیه و قبرس و یونان در مدیترانه شرقی، بازسازی روابط اتحادیه اروپا با چین، بحران داخلی در بلاروس و همچنین مسمومیت الکسی ناوالنی، مخالف ولادیمیر پوتین و احتمال افزایش تحریم ها علیه روسیه است. به جز مذاکرات درباره روابط خارجی اتحادیه اروپا، رهبران بر سر نوسازی بازار مشترک اروپایی پس از برکسیت، نوآوری در سیاست های صنعتی و همچنین کمک به پیشرفت های دیجیتالی در این قاره گفتگو خواهندکرد.

تاثیر تنش‌ها در مدیترانه شرقی برروابط اتحادیه اروپا با ترکیه

شورای اروپایی پیشتر در نوزدهم ماه اوت نشست ویژه ای درباره بحران کشف و استخراج منابع انرژی فسیلی در مدیترانه شرقی و تنش ها میان قبرس و ترکیه و یونان برگزارکرده بود.

رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، پیشاپیش نگرانی خود را از ادامه تنش ها در این منطقه اعلام کرده بودند.

شارل میشل، رئیس بلژیکی شورای اتحادیه اروپا پس از این نشست اعلام کرده بود که در نشست آتی رهبران اروپایی در اواخر ماه سپتامبر، نشست کنونی، نتایج و تصمیمات مشخصی در این باره از سوی اتحادیه اروپا اتخاذ خواهدشد.

یونان و قبرس، دو عضو اتحادیه اروپا، ترکیه را متهم به استخراج غیرقانونی منابع انرژی فسیلی در دریای مدیترانه می کنند.

شارل میشل در فاصله ماه اوت تا این نشست با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، گفتگو کرده است و به نظر می رسد گزارشهای او به رهبران اروپایی تاثیر فراوانی در تصمیم گیری نهایی پنجشنبه و جمعه آینده خواهدداشت. رئیس شورای اروپایی همچنین پانزدهم و شانزدهم گذشته از سه کشوریونان، قبرس و مالت دیدار و بارهبران این کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیزگفتگو کرد.

مسمومیت ناوالنی و بحران در بلاروس؛ تحریم های جدید علیه روسیه در راه است؟

رهبران اروپایی درنشست دو روزه بر سر دو موضوع مرتبط با روسیه نیز گفتگوخواهند کرد. موضوع مسمومیت الکسی ناوالنی، مخالف مشهور کرملین که در آلمان تحت مداوا قرارگرفته است قرار است در این نشست مطرح شود. احتمالا در این زمینه رهبران اروپایی درباره ایجاد فشار به دولت روسیه و وضع تحریمهای جدید تصمیم گیری می کنند.

همچنین بحران داخلی در بلاروس که نزدیک به دو ماه از آغاز آن می گذرد نیز در این نشست بررسی خواهدشد.

سه شنبه سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان و رقیب اصلی الکساندر لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس در ماه اوت، با امانوئل ماکرون در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی دیدارکرد.

خانم تیخانوفسکایا از رئیس جمهوری فرانسه و ایضا اتحادیه اروپا خواست تا هرچه سریعتر در بحران بلاروس میانجیگری کنند چرا که در غیراین صورت به ادعای این رهبر مخالفان «خون های بیشتری ریخته شده و سرکوب ها در این کشور گسترش می یابند.»

کشور بلاروس که بیش از دو دهه است توسط لوکاشنکو اداره می‌شود، پس از انتخابات ریاست جمهوری نهم اوت گذشته دچار بحران سیاسی شد. پس از برگزاری انتخابات، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری وقت و سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان، ادعای پیروزی در انتخابات کردند.

یکی دیگر از محورهای گفتگو در نشست دو روزه روابط اتحادیه اروپا با چین و بازسازی آن خواهدبود. برخی از کارشناسان می گویند قراراست بحران بین آذربایجان و ارمنستان نیز بصورت غیررسمی در تقویم نشست دوروزه رهبران اروپایی قرارگیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین روز نشست رهبران اروپایی؛ رئیس کمیسیون اروپا به‌صورت ناگهانی اجلاس را ترک کرد

رئیس شورای اروپا از طرح بلندمدت خود برای احیای اقتصاد اروپا رونمایی کرد

هفتادمین سالگرد تشکیل شورای اروپا؛ وظیفه این شورا چیست؟