مسافران حین فرود اضطراری هواپیما در اسپانیا فرار کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس آرشیوی از ورودی فرودگاه پالما دی مایورکا
عکس آرشیوی از ورودی فرودگاه پالما دی مایورکا   -  Copyright  AFP Photo

پلیس فرودگاه پالما دو مایورکای اسپانیا روز شنبه اعلام کرد یازده مسافر فراری را بازداشت و از آنها بازجویی کرده است.

درجریان فرود اضطراری یک فروند هواپیما در جزیره اسپانیایی پالما دو مایورکا که ظاهرا بدحالی یکی از سرنشینان علت آن بود یازده مسافر با استفاده از فرصت ایجاد شده روی باند فرودگاه متواری شدند. یک فروند ایرباس آ ۳۲۰ متعلق به خطوط هوایی ایرعربیای مراکش بعد ازظهر جمعه از کازابلانکا به مقصد استانبول ترکیه در حال پرواز بوده و حوالی ساعت ۷ شب بوقت محلی به دلیل بدحالی یکی از سرنشینان مجبور به فرود اضطراری در اسپانیا می شود.

در زمان ورود تیم امداد برای کمک به فرد « بیمار» چند نفر با سواستفاده از باز بودن در، از هواپیما خارج و از مسیر باند متواری می شوند.

پلیس و نیروهای امنیتی مستقر در فرودگاه بلافاصله عملیات جستجوی افراد متواری را آغاز می کنند و باند فرودگاه هم دستکم برای ۴ ساعت تعطیل می شود.

به گزارش نشریه «ال پائیس» این احتمال وجود دارد که این افراد با برنامه ریزی قبلی بدحالی را بهانه ای برای تغییر مسیر هواپیما و فرود در اسپانیا قرار داده باشند تا بتوانند از این راه بظاهر «ساده» اما غیرقانونی وارد خاک اسپانیا شوند.

سخنگوی دولت محلی پالما دو مایورکا تاکنون بازداشت یازده نفر را در این ارتباط تایید کرده است و عملیات جستجوی دستکم ۹ تن دیگر در جریان است.

معاینه فردی که هواپیما بعلت مریضی او فرود اضظراری کرده بود هم نشان داده که وی در سلامت کامل قرار دارد. پلیس این فرد را هم روی تخت بیمارستان بازداشت کرده و بازجویی از وی به ظن کمک و همدستی در مهاجرت غیرقانونی و نقض قانون آغاز شده است.

ظاهرا این فرد مشکل دیابت دارد و بدلیل کاهش شدید قند خون در هواپیما از حال رفته بوده است. او با یکی از همسفران خود بلافاصله به بیمارستان منتقل شده ولی همراه او به محض رسیدن به بیمارستان فرار کرده است.

بخاطر این حادثه و توقف موقتی فعالیت های فرودگاه دستکم ۱۳ فروند هواپیمای آماده فرود به سمت فرودگاههای دیگر هدایت می شوند و ۱۶ پرواز خروجی این فرودگاه هم با تاخیر چند ساعته روبرو می شوند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید