اسپانیا بر مهاجران جوان آسان می‌گیرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مهاجران در داخل یک ساختمان متروکه در محله سئوتا اسپانیا
مهاجران در داخل یک ساختمان متروکه در محله سئوتا اسپانیا   -  Copyright  AP Photo

اسپانیا روند اعطای اقامت به مهاجران زیر هجده سال بدون همراه و همچنین اجازه کار به این دسته از مهاجران را تسهیل می کند.

انتظار می رود حدود ۱۵ هزار پناهجو بتوانند از این تسهیلات جدید بهره‌مند شوند که عمدتا شامل کاهش زمان انتظار و رفع محدودیت برای نوجوانانی است که بصورت قانونی در اسپانیا کار و زندگی کرده اند و حداقل ۱۶ سال دارند.

طبق مقررات جدید بعد از یک دوره سه ماهه، مهاجران جوان زیر ۱۸ سال اوراق اقامتی خود را دریافت می کنند. زمان انتظار برای این اوراق پیش از این دستکم ۹ ماه بود.

اما مهاجرانی که بین ۱۸ تا ۲۳ سال سن دارند علاوه بر این باید ثابت کنند که ماهیانه ۴۷۰ یورو درآمد دارند. این میزان پول که احتمالا از طریق برنامه حمایتی تامین اجتماعی به آنها تعلق می گیرد برای برخورداری از کارت اقامت و اجازه کار الزامی است. پیش تر درآمد ماهانه بالاتری برای تکمیل پرونده لازم بود و برای اعطای اجازه کار به آنها ضمانتی وجود نداشت.

دولت سوسیالیست اسپانیا هدف از این تصمیم خود را کمک به ادغام مهاجران در جامعه، بویژه آن دسته از آنها اعلام کرده که ممکن است زمانی از سوی مقامات به حال خود رها شده باشند. 

سازمان های غیر دولتی فعال در زمینه حقوق مهاجرین سهم بسزایی در تغییر مقررات مهاجرتی اسپانیا داشته اند و برای بهبود کیفیت زندگی پناهجویان فشار زیادی را بر مسئولین این کشور وارد کرده اند.

این در حالیست که اسپانیا طی سال های گذشته شاهد ورود مهاجران زیادی خاصه از آفریقا و از طریق دریا بوده است. طبق آمارهای رسمی سازمان ملل متحد بیش از۳۰ هزار پناهجو تنها طی سال جاری میلادی وارد خاک اسپانیا شده اند که در مقایسه با سال گذشته یک رشد ۳۷ درصدی را نشان می دهد.