مرگ پرشمار مهاجران در راه اسپانیا؛ ۲ هزار نفر در نیمه نخست سال کشته شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
مرگ مهاجران در دریا
مرگ مهاجران در دریا   -   کپی رایت  AP Photo

مأموران نیروی دریایی پادشاهی مراکش بین روزهای پنجشنبه تا دوشنبه ۴۳۸ مهاجر را که در قایق‌های نامطمئن و موقتی در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس سرگردان بودند، نجات دادند.

ام‌ای‌پی، خبرگزاری مراکش با اعلام این خبر در شامگاه دوشنبه ۲۳ اوت (یکم شهریور) به نقل از یک مقام رسمی نظامی نوشت: «این مهاجران که عمدتا از کشورهای جنوب صحرای آفریقا هستند، قبل انتقال به نزدیک‌ترین بندر در مراکش، در شناورهای نیروی دریایی کمک‌های اولیه دریافت کردند.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

یک هفته پیش، سازمان بین‌المللی مهاجرت با اعلام مفقود شدن حدود ۵۰ مهاجر گفت که این افراد در هنگام تلاش برای رسیدن به جزایر قناری اسپانیا از مبدأ العیون در صحرای غربی، «به احتمال زیاد» در اقیانوس جان باخته‌اند.

این مسیر که از سواحل غربی آفریقا و از راه اقیانوس اطلس به جزایر قناری می‌رسد، یکی از مسیرهای برگزیده‌ای است که سالانه هزاران مهاجر از کشورهای جنوب صحرای آفریقا در آرزوی رسیدن به خاک اروپا از آن عبور می‌کنند.

مرگ بیش از ۲ هزار مهاجر

با وجود افزایش کنترل‌‌ها و محدودیت‌های مسافرتی مرتبط با همه‌گیری کرونا، جریان مهاجرت به اروپا چه در اقیانوس اطلس و چه در مدیترانه متوقف نشده است.

بر اساس مطالعه اخیر سازمان مردم‌نهاد اسپانیایی «مرزها به پیش»، تنها در فاصله میان ماه‌های ژانویه تا ژوئن سال جاری میلادی در مجموع ۲ هزار و ۸۷ مهاجر یعنی تقریبا روزی ۱۲ نفر در تلاش برای رسیدن به اسپانیا جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته وزارت کشور اسپانیا، در نیمه نخست همین سال ۱۲ هزار و ۶۲۲ مهاجر از طریق دریا وارد اسپانیا شده‌اند که این آمار تقریباً دو برابر تعداد مهاجران ورودی در بازه زمانی مشابه در سال گذشته بوده است. در ۶ ماه نخست سال ۲۰۲۰، تنها ۷ هزار و ۲۵۶ مهاجر پا به خاک اسپانیا نهاده بودند.