Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حسابرسان اروپایی: ساز و کار ناکارآمدِ بازگردان پناهجویان بیشتر به مهاجرت غیرقانونی دامن زده است

عکس آرشیوی از پناهجویان در جزیره لزبوس یونان
عکس آرشیوی از پناهجویان در جزیره لزبوس یونان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تنها ۱۹ درصد افرادی که از خارج قاره اروپا وارد حوزه اتحادیه اروپا شده بودند - تقریبا یک نفر از هر پنج نفر- به کشورهای مبدا بازگردانده شده‌اند.

آگهی

حسابرسان دیوان محاسبات اروپا در گزارشی اعلام کردند که ناکارآمدی ساز و کار در نظر گرفته شده در اتحادیه اروپا برای بازگرداندن مهاجران غیرقانونی به کشورهای مبدا تاثیری معکوس نسبت به آنچه انتظار می‌رفت به جای گذاشته است.

دیوان محاسبات اروپا در این گزارش تصریح می‌کند: این شرایط سبب شده تا افراد به جای آنکه از سفر غیرقانونی به اروپا منع شوند در واقع بیشتر به انجام این کار تشویق شوند.

در این گزارش که روز دوشنبه منتشر شد همچنین آمده است: از حدود ۵۰۰ هزار نفری از سال ۲۰۰۸ به این سو برای آنها دستور خروج از اتحادیه اروپا صادر شد تنها ۲۹ درصد در نهایت اخراج شدند.

از سوی دیگر به موجب این گزارش تنها ۱۹ درصد افرادی که از خارج قاره اروپا وارد حوزه اتحادیه اروپا شده بودند - تقریبا یک نفر از هر پنج نفر- به کشورهای مبدا بازگردانده شده‌اند.

لئو برینکات،‌ کارشناس ارشد دیوان محاسبات اروپا «اخراج‌های موثر» را بخشی اساسی از «یک سیاست جامع مهاجرتی» خواند و گفت: «ساز و کار فعلی اتحادیه اروپا برای بازگرداندن مهاجران غیرقانونی از یک ناکارآمدی آشکار رنج می‌برد و این امر سبب شده تا نتایج بدست آمده بر خلاف آنچه از اعمال این سیاست‌ها انتظار می‌رفت، باشد.»

وی یادآور شد: «ساز و کار به اجرا در آمده افراد را به جای منع سفر به اروپا تشویق به مهاجرت غیرقانونی کرده است.»

این گزارش همچنین هشدار می‌دهد که هرگونه اقدام در جهت فشار آوردن به کشورها برای بازگرداندن شهروندان خود تحت اجبار و تهدید نتیجه معکوس دارد و غیرسازنده است.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۵ به این سو، زمان هجوم بیش از یک میلیون مهاجر غیرقانونی که اغلب آنها را اتباع سوریه و عراق تشکیل می‌دادند دچار چند دستگی و اختلاف شده است.

ترکیه و یونان مبدا اولیه بسیاری از این افراد به سوی قاره سبز بوده است؛ مهاجرانی که پس از شدت گرفتن جنگ و مناقشه در کشورشان برای یافتن پناهی امن راه اروپا را در پیش گرفتند.

اغلب کشورهای عضو اتحادیه بر این مسئله تاکید دارند که اولویت اصلی باید ممانعت از ورود مهاجران به اروپا باشد و برای این کار باید توافق‌هایی با کشورهای مبدا یا ترانزیت صورت گیرد.

اخراج شماری از پناهجویان که بر اساس بررسی‌های به عمل آمده استحقاق لازم برای ماندن در اروپا را ندارند از دیگر اولویت‌های کشورهای اروپایی برای مدیریت بحران مهاجرت بوده است.

لئو برینکات در ادامه می‌گوید که انتظار دارد گزارش تهیه شده در خصوص ماحصل و نتیجه کارکرد ساز و کار بازگرداندن مهاجران غیرقانونی در اتحادیه اروپا به طرح بحث‌های تازه در خصوص پیمان جدید مهاجرتی اتحادیه که سال گذشته با هدف تدوین یک سیاست منسجم در سراسر اتحادیه ارائه شد، کمک کند.

در گزارش دیوان محاسبات اروپایی همچنین تاکید شده است که استفاده از اقدامات قهری نظیر تعلیق کمک‌های توسعه‌ای، تحریم‌ها و یا اعمال فشارهای سیاسی و اقتصادی به منظور ترغیب دیگر کشورها به همکاری در زمینه مدیریت بحران مهاجرت محل اختلاف و چند دستگی در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۲۰ سال زندان در انتظار امدادگرانی که مهاجران غیرقانونی را از دریا نجات داده‌اند

مسافران حین فرود اضطراری هواپیما در اسپانیا فرار کردند

پاسخ به ۵ سوال در مورد مهاجرت؛ ۲۰ مبدا و مقصد اصلی پناهجویان کدام کشورها هستند؟