اولین دیوار فولادی بلند اروپا در مرز لیتوانی و بلاروس برای ممانعت از ورود پناهجویان

پناهجویان آواره در مرز بلاروس و لیتوانی
پناهجویان آواره در مرز بلاروس و لیتوانی   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

اتحادیه اروپا، بلاروس را متهم می‌کند که به صورت عامدانه، پناهجویان را تشویق می‌کند که خود را به سمت مرزهای اتحادیه اروپا برسانند. بلاورس هرچند این اتهامات را رد کرده اما در عین حال رئيس جمهوری این کشور می‌گوید دیگر مهاجران را در بلاروس متوقف نمی‌کند.

لیتوانی بخشی از دیوار بلند فولادی در مرز خود با بلاروس را کشید تا جلوی ورود مهاجران از خاورمیانه و سایر مناطق به اروپا را بگیرد.

اتحادیه اروپا بلاروس را متهم می‌کند که عامدانه مهاجران را تشویق می‌کند تا از طریق این کشور خود را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا یعنی لهستان، لیتوانی و لتونی برسانند. 

بعد از افزایش تنش‌ها میان بلاروس و اتحادیه اروپا بر سر انتخابات مناقشه‌برانگیز این کشور و معرفی دوباره الکساندر لوکاشنکو به عنوان فرد پیروز، روابط میان بروکسل و مینسک تیره و تار شده است.

بلاروس اتهامات اتحادیه اروپا را در خصوص تشویق عامدانه مهاجران بی‌اساس می خواند اما همزمان آقای لوکاشنکو می‌گوید که دیگر مانع عبور مهاجران نمی‌شود.

بعد از شدت‌گیری بحران مهاجران در اتحادیه اروپا، هر سه کشور هم مرز با بلاروس برای جلوگیری از مهاجران حصارهای فلزی و سیم‌های خاردار در مرز کشیده‌اند. اما لیتوانی شروع به نصب نخستین دیوار فولادی به ارتفاع ۳.۴ متر در مرز خود با بلاروس کرده است.

لیتوانی برای ساخت ۵۰۰ کیلومتر دیوار تا سپتامبر سال آینده مبلغ ۱۵۲ میلیون یورو اختصاص داده است. پشت دیوار هم موانعی با سیم‌های خاردار قرار داده شده تا عبور و ورود مهاجران از مرز این کشور را دشوارتر می‌کند.

بیش از ۴ هزار نفر پناهجو در سال جاری و قبل از ماه اوت، از بلاروس عبور کرده و وارد لیتوانی شده‌اند. پس از قدرت‌گیری دوباره طالبان در افغانستان در ماه اوت، بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ مهاجر از این مرز عبور کرده و خود را به اروپا رسانده‌اند. از این تعداد حدود ۲ هزار و ۳۰۰ نفر تنها در ماه اکتبر موفق شدند وارد بلاروس شوند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط