Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هشدار نسبت به مرگ ۵۰۰ هزار نفر در آسیای میانه و اروپا بر اثر ویروس کرونا

بیماران کووید-۱۹ در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی در خارکیف اوکراین
بیماران کووید-۱۹ در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی در خارکیف اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دفتر اروپای سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه اعلام کرد در صورت ادامه وضعیت کنونی ممکن است تا قبل از اول فوریه ۲۰۲۱ (سه ماه دیگر) ۵۰۰ هزار نفر در اروپا و آسیای میانه قربانی ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ شوند.

آگهی

دفتر اروپای سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه اعلام کرد در صورت ادامه وضعیت کنونی ممکن است تا قبل از اول فوریه ۲۰۲۱ (سه ماه دیگر) ۵۰۰ هزار نفر در اروپا و آسیای میانه قربانی ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ شوند.

دکتر هانس کلوگ، مدیر بخش اروپای سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه هشدار داد که اروپا و آسیا میانه بار دیگر به مرکز نشر ویروس کرونا و بیماری کووید در جهان تبدیل شده است. وی‌ گفت در چهار هفته گذشته براثر آهنگ کند واکسیناسیون و کاهش رعایت محدودیت‌های اجتماعی موارد ابتلا به بیمار کووید-۱۹ در این دو مناطق ۵۵ درصد و شمار قربانیان این بیماری ۴۸ درصد افزایش یافته است.

به گفته این مقام سازمان جهانی بهداشت، با آنکه حدود یک میلیارد دُز واکسن در اروپا و آسیای میانه تزریق شده اما تنها ۴۷ درصد ساکنان این دو منطقه کاملا واکسینه شده اند.

آقای گلوک که در کنفرانس خبری هفتگی دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت شرکت کرده بود با اشاره به تاثیر بالای واکسیناسیون در جلوگیری از شیوع بیماری کووید-۱۹ گفت: «در ۸ کشوری که بیش از ۷۰ درصد جمعت واکسینه شده اند، نرخ افزایش ابتلا همچنان زیر ۱۰ درصد است. وی خواستار رعایت دوباره محدودیت‌ها و ازجمله ماسک زدن در اروپا شد.

در ماه‌های گذشته و همزمان با واکسیناسیون عمومی گسترده در کشورهای اروپای غربی و شمالی، محدودیت‌های اجتماعی به شدت کاهش یافته و شهروندان، توصیه‌های بهداشتی را کم‌تر از گذشته جدی می‌گیرند. همین امر در کشورهایی مانند آلمان، بریتانیا و فرانسه باعث نگرانی از خیز جدید ویروس کرونا در فصل سرد سال شده است.

آقای گلوک می‌گوید اگر ۹۵ درصد مردم اروپا و آسیای میانه ماسک بزنند، ممکن است بتوان جان ۱۸۸هزار نفر از نیم میلیون نفری که در خطر مرگ قرار دارند را نجات داد.

مدیر دفتر اروپای سازمان جهانی بهداشت با دفاع از گذرنامه‌های سلامت گفت: «این ابزاری برای دفاع از آزادی‌های فردی است و نه چیزی که آزادی را محدود می‌کند.»

از زمانی اجباری شدن گذرنامه سلامت در شماری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و ایتالیا، گروهی از شهروندان این وسیله را بهانه دولتی برای محدودیت آزادی‌های فردی در جامعه توصیف کرده و هر هفته علیه این اجبار تظاهرات می‌کنند.

در کنفرانس روز چهارشنبه، کاترین سمالوود از تیم اورx سازمان جهانی بهداشت گفت با توجه به اینکه اروپا به‌عنوان یک قاره، درهم‌تنیدگی بسیار دارد و کشورها ارتباطات گسترده‌ای با هم دارند، شیوع ویروس خاص یک کشور نیست و همین مساله می‌تواند یکی از عوامل چگونگی رشد و گسترش ویروس باشد.»

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت همچنین نسبت به اختلاف رویه‌های گسترده در سیاست واکسیناسیون کشورها هشدار دادند.

بسیاری از کشورهای شرق اروپا نرخ پایین واکسیناسیون احتمالا درگیری دوباره سیستم بهداشت و کادرهای بیمارستانی با موارد حاد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ و مرگ و میر ناشی از آن را افزایش داده است.

خانم اسمالوود می‌گوید تاکنون زنان باردار زیادی به علت ابتلا به بیماری کووید-۱۹ بستری شده اند اما هنوز برای شناسایی کارآیی و بی‌خطری واکسن نسبت به این گروه نمی‌توان اظهار نظر قطعی کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت بهداشت ایران: ۹۰ میلیون دُز واکسن کووید تزریق شده است

کودکان ۵ تا ۱۱ ساله آمریکایی در برابر کووید ۱۹ واکسینه می شوند

اعضای سازمان جهانی بهداشت بر سر مقابله با همه‌گیری‌های آینده به توافق نرسیدند