Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزارت بهداشت ایران: ۹۰ میلیون دُز واکسن کووید تزریق شده است

تزریق واکسن کووید در ایران
تزریق واکسن کووید در ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت بهداشت ایران می‌گوید تا کنون ۵۳ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۴۵۶ نفر دُز اول، ۳۶ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۵۳۴ نفر دُز دوم و ۱۰۲ هزار و ۸۶۶ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند.

آگهی

وزارت بهداشت ایران می‌گوید مجموع واکسن‌های کرونای تزریق شده در این کشور از ۹۰ میلیون دز گذشت.

به گزارش ایسنا وزارت بهداشت ایران می‌گوید تاکنون ۵۳ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۴۵۶ نفر دز اول، ۳۶ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۵۳۴ نفر دز دوم و ۱۰۲ هزار و ۸۶۶ نفر، دز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

واکسیناسیون کووید در ایران از اواخر سال ۲۰۲۰ یعنی زمانی که نخستین مجوز‌های استفاده اضطراری برای تزریق واکسن فایزر صادر شد، مساله‌ای چالش‌برانگیز بوده است.

دستور رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر ممنوعیت واردات واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی، تاخیر در واردات واکسن، روند پرفراز و نشیب تولید واکسن‌های ایرانی، بی‌اعتمادی به واکسن‌های ساخت چین و روسیه، از مهم‌ترین جنجال‌های واکسنی ماه‌های گذشته بوده اند.

با وجود کندی وارادات و تزریق واکسن تا اواسط تابستان امسال، این روند در ماه‌های اخیر سرعت گرفته است.

طبق آمارهای رسمی تاکنون نزدیک به ۱۲۷ هزار نفر در ایران جان خود را بر اثر ابتلای به بیماری کووید-۱۹ از دست داده اند. بسیاری از نهادها و مقام‌های ایرانی می‌گویند شمار قربانیان این بیماری، چندین برابر بیشتر از آمار رسمی است.

با سردتر شدن هوا و در حالیکه تجمع‌های انسانی از فضای باز به محیط‌های سربسته منتقل می‌شود، نگرانی در سراسر جهان از بروز یک موج جدید دوچندان شده است.

در اروپا، جایی که اکثریت گسترده‌ای از ساکنان دو دز واکسن را تزریق کرده‌اند، به دلیل کاهش محدودیت‌های دولتی، بسیاری از شهروندان کم‌تر در قید و بند رعایت دستورهای بهداشتی و فاصله اجتماعی هستند. در روزهای اخیر مقام‌های دولتی در فرانسه، آلمان و هلند نسبت به بازگشت دوباره محدودیت‌های شدید هشدار داده‌اند.

همزمان در چین، کشور پیدایش ویروس کرونا، برخلاف اروپا و آمریکا، سیاست به صفر رساندن موارد ابتلا همچنان پیگیری می‌شود و در صورت شناسایی یک مورد بیماری، مقام‌های دولتی محدودیت‌های شدید منطقه‌ای را به اجرا می‌گذارند.

براساس آمارهای رسمی، تاکنون در جهان دست‌کم ۵ میلیون و ۳۴ هزار نفر در پی ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده اند. بسیاری از شهروندان و سازمان‌های غیردولتی شمار واقعی قربانیان این بیماری را چند برابر این رقم می‌دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویروس کرونا در ایران و جهان؛ شمار مبتلایان از مرز ۲۵۰ میلیون نفر گذشت

هشدار نسبت به مرگ ۵۰۰ هزار نفر در آسیای میانه و اروپا بر اثر ویروس کرونا

افزایش موارد ابتلا به آنفلوانزا و کووید در کشورهای اروپایی؛ اسپانیا استفاده از ماسک را بررسی می‌کند