ویروس کرونا در ایران و جهان؛ شمار مبتلایان از مرز ۲۵۰ میلیون نفر گذشت

کارکنان بخش آی سی یو بیمارستانی  در بخارست رومانی
کارکنان بخش آی سی یو بیمارستانی در بخارست رومانی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش رسانه های ژاپن، تعداد موارد ابتلا در این کشور برای نخستین بار طی یکسال گذشته دیروز یکشنبه به صفر رسید. این میزان در اواسط ماه اوت بطور میانگین ۲۵ هزار نفر در روز بود. بیش از ۷۰ درصد جمعیت ژاپن واکسینه شده اند.

آگهی

آمارهای روز دوشنبه ۸ نوامبر نشان می دهد که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر دنیا به ۲۵۰ میلیون نفر رسیده است. این درحالی است که آمریکا از امروز درهای خود را به روی خارجی های واکسینه شده باز کرده و همزمان از شدت سویه دلتا در اکثر کشورهای جهان کاسته شده است.

از سوی دیگر و به گزارش رسانه های ژاپن، تعداد موارد ابتلا در این کشور برای نخستین بار طی یکسال گذشته دیروز یکشنبه به صفر رسید. این میزان در اواسط ماه اوت بطور میانگین ۲۵ هزار نفر در روز بود. بیش از ۷۰ درصد جمعیت ژاپن واکسینه شده اند.

با این حال شاهد رشد موارد ابتلا در برخی کشورهای اروپای شرقی هستیم و سازمان جهانی بهداشت نسبت به قربانی شدن نیم میلیون نفر در اروپا و آسیای میانه ظرف چند ماه آینده هشدار داده است.

با اینکه میانگین نرخ شیوع روزانه این بیماری طبق تجزیه تحلیل های تازه رویترز نسبت به سه ماه پیش، بیش از یک سوم کاهش یافته ولی ویروس کرونا همچنان ظرف سه ماه ۵۰ میلیون نفر دیگر را آلوده کرد. این درحالیست از ثبت اولین مورد بیماری کووید حدود یکسال طول کشید تا رکورد ۵۰ میلیون ابتلا در کل دنیا ثبت شود.

متخصصان و کارشناسان سلامت می گویند به لطف واکسیناسیون بسیاری از کشورها موفق شده اند پیک بحران را پشت سر بگذارند با این حال شروع فصل سرما و گردهمایی ها و جشن‌های سال نوی میلادی بر نگرانی ها نسبت به اوج‌گیری مجدد این بیماری بویژه در اروپا افزوده است.

نرخ ابتلا در حال حاضر در کشورهایی مانند روسیه، اوکراین و یونان به بالاترین حد خود رسیده و به رکورد آغاز پاندمی در دو سال پیش بسیار نزدیک شده است. تنها امروز دوشنبه حدود چهل هزار مورد ابتلای جدید در روسیه گزارش شد که ۵ هزار مورد آن مربوط به مسکو، پایتخت، بوده است.

آلمان و فرانسه هم طی روزهای اخیر با بالارفتن موارد ابتلا مواجه شده اند. قرار است امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه سه شنبه شب و زیر سایه افزایش نگرانی‌ها در آستانه جشن‌های سال نوی میلادی خطاب به ملت کشورش نطق تلویزیونی داشته باشد.

طبق داده‌های سایت «worldometers.info» تا کنون نزدیک به ۵ میلیون و ۷۰ هزار نفر در کل دنیا جان خود را بر اثر بیماری کووید۱۹ از دست داده اند. همزمان، حدود ۲۲۷ میلیون نفر هم موفق شده‌اند از چنگال این بیماری رهایی یابند. 

آمار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به مرز ۶ میلیون رسید

اما در ایران طبق آمارهای رسمی در روز دوشنبه ۱۴۰ مورد دیگر به قربانیان کووید ۱۹ اضافه شده و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲۷ هزار و ۴۳۹ نفر رسیده است. تا کنون حدود شش میلیون نفر مورد قطعی ابتلا به کووید در ایران ثبت شده و از میان ۵ میلیون و ۶۱۵ هزار و ۴۶۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

وزارت بهداشت ایران همچنین از ابتلای ۸ هزار و ۳۴۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در شبانه‌روز گذشته خبر داد که یک هزار و ۱۶۴ نفر از آنها بستری شده اند. بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، از دیروز تا امروز دوشنبه ۱۷ آبان، ۱۴۰۰ مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۹۹۶ هزار و ۱۵۵ نفر رسیده است.

همچنین مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به حدود ۹۵ میلیون دُز رسیده و در شبانه روز گذشته، ۷۸۳ هزار و ۱۱۴ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت بهداشت ایران: ۹۰ میلیون دُز واکسن کووید تزریق شده است

واکسن کووید فایزر-بیون‌تک بیش از ۹۰ درصد ایمنی در کودکان ایجاد می‌کند

اتحادیه اروپا بیش از یک میلیارد دُز واکسن کووید-۱۹ صادر کرده است