شمخانی با بدبینی به نتیجه گفتگوهای هسته‌ای: نتیجه مذاکرات از قبل روشن است

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران
علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی با ابراز بدبینی نسبت به نتیجه گفتگوهای هسته‌ای در یک توییت نوشته است که نتیجه مذاکرات از قبل روشن است.

آگهی

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، صبح امروز در یک توییت با ابراز بدبینی نسبت به فرجام مذاکرات هسته‌ای و مشابه سازی آن با جنگ هشت ساله ایران و عراق نوشت که: «در صورت عدم تغییر شرایط فعلی، نتیجه مذاکره از قبل روشن است.»

آقای شمخانی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را «فاقد اختیار» معرفی کرد که حاضر به ارائه تضمین نیست.

دولت و مقام‌های سیاسی و نظامی ایران به طور پیوسته خواستار تضمین واشنگتن برای باقی ماندن دولت‌های آینده آمریکا در یک قرارداد احتمالی با ایران هستند. آمریکا اما در پاسخ می‌گوید که رئیس جمهور فاقد این اختیار است که برای دولت‌های پس از خود، ایجاد تضمین و تکلیف کند.

دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران در ادامه توییت خود نوشته است که :« تفاوت امروز با دوران جنگ به برکت انقلاب، قدرت و توان مقاومت همه جانبه ایران، بومی، مستمر و مبتنی بر ظرفیت‌های داخلی است.»

توییت آقای شمخانی ساعاتی پس از آن منتشر شد که جدالی توییتری میان سخنگوی وزارت خارجه ایران و تد کروز، سناتور جمهوری خواه و از مخالفان سرشناس توافق هسته‌ای درگرفت.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به یک توییت سناتور تد کروز، دولت آمریکا را یاغی توصیف کرده بود و خواستار تضمین‌های عینی آمریکا برای امضای هرگونه توافق احتمالی با ایران شده بود.

سناتور تد کروز در پاسخ آقای خطیب زاده را «سخنگوی رژیم تروریستی ایران» ذکر کرده بود و نوشته بود که «رئیس جمهور ما {آیت الله} خامنه‌ای نیست. او نمی‌تواند مخالفان سیاسی خود را زندانی کند و یا آنها را بکشد. البته که رئیس جمهور بعدی یک جمهوری خواه خواهد بود و هر گونه توافقی با ایران که مورد تایید سنا نباشد را پاره خواهد کرد.»

مقامات ایرانی اعلام کرده‌اند که در هفته جاری تاریخ شروع مذاکرات را اعلام خواهند کرد.

چند روز پیش و در جریان اجلاس گروه ۲۰ در رم، رهبران آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا در یک بیانیه مشترک تاکید کردند که فرصت برای بازگشت به توافق نامحدود نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامه جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا به بایدن: مذاکرات هسته‌ای با ایران به دلیل حمله پهپادی متوقف شود

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟

افزایش قدرت جناح‌های طرفدار سلاح هسته‌ای در ایران؛ دیپلمات‌های غربی نگرانند