هیئت پارلمانی اتحادیه اروپا در تایپه؛ پنتاگون: ظرفیت دفاع کامل از تایوان را داریم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دیدار هیات پارلمانی اتحادیه اروپا با نخست‌وزیر تایوان
دیدار هیات پارلمانی اتحادیه اروپا با نخست‌وزیر تایوان   -  Copyright  AP Photo

رئیس یک هیئت پارلمانی اتحادیه اروپا که به تایپه سفر کرده است روز چهارشنبه اعلام کرد که تایوان در دستور کار این اتحادیه جایگاه «بسیار بالایی» دارد.

سفر رسمی اولین هیات پارلمانی اتحادیه اروپا به تایوان در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌ها بین پکن و تایپه افزایش یافته است. هر چند تایوان با هیچ کدام از کشورهای اروپایی به استثنای واتیکان رابطه دیپلماتیک رسمی ندارد اما اکنون در تلاش است تا روابطش با کشورهای عضو اتحادیه اروپا را تقویت کند.

رافائل گلوکسمن، نماینده فرانسوی پارلمان اروپا و رئیس هیات اعزامی به تایپه در دیدار با سو سنگ شنگ، نخست‌وزیر تایوان گفت: «سفر ما نشان می‌دهد که تایوان اکنون در بروکسل و در هر کدام از کشورهای عضو در دستور کار قرار داد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی افزود: «ما هم در اروپا با دخالت‌ حکومت‌های اقتدارگرا روبرو هستیم و به اینجا آمده‌ایم تا از [تجربه] شما بیاموزیم.»

رئیس هیات پارلمانی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از سخنانش تایوان را «آزمایشگاه و قطبی» برای مقابله با دخالت خارجی و حفظ دموکراسی دانست.

وزارت خارجه تایوان در بیانیه خود درباره سفر هیات پارلمانی اتحادیه اروپا از «اهمیت زیاد» این سفر سخن گفت. سفرهای پیشین هیات‌های پارلمانی به تایوان خشم پکن را برانگیخته بود.

جوزف وو، وزیر خارجه تایوان ماه گذشته در سفری که واکنش خشم‌آلود چین را در پی داشت به اروپا سفر کرده بود. پکن به کشورهای میزبان وزیر خارجه تایوان نسبت به پیامدهای این سفر بر رابطه با چین هشدار داده بود.

پنتاگون: توان دفاع از تایوان را داریم

از سوی دیگر مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده روز چهارشنبه گفت که کشورش کاملا تونایی دفاع از تایوان را در صورت لزوم دارد.

وی در عین حال احتمال حمله چین به تایوان طی دو سال آینده را «کم» دانست.