Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چین به لیتوانی و اتحادیه اروپا نسبت به توسعه روابط دیپلماتیک با تایوان هشدار داد

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین
وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین Copyright Mark Schiefelbein/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Mark Schiefelbein/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مراکز دیپلماتیک تایوان در دیگر کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا معمولا برای احتراز از تحریک چین، نمایندگی تایپه (چین تایپه) خوانده می‌شوند.

آگهی

جمهوری خلق چین روز شنبه به لیتوانی و مقام‌های رسمی اتحادیه اروپا هشدار داد تا پیوندهایشان با پکن را بر سر موضوع تایوان و گشایش سفارت کشورهای حوزه بالتیک در تایپه، سست نکنند.

چین در ماه اوت امسال و پس از آنکه تایوان اعلام کرد نمایندگی این کشور در ویلینوس، پایتخت لیتوانی، از این پس نمایندگی (سفارت) تایوان نامیده خواهد شد، از لیتوانی خواست تا سفیر خود را از پکن خارج کند و تهدید کرد که سفیر خود را از ویلینوس فراخواهد خواند.

مراکز دیپلماتیک تایوان در دیگر کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا معمولا برای احتراز از تحریک چین، نمایندگی تایپه (چین تایپه) خوانده می‌شوند. در صورت استفاده از نام جزیره تایوان بیم آن می‌رود جمهوری خلق چین که ادعای مالکیت بر این جزیره را دارد، واکنش تند متقابل نشان دهد.

لیتوانی چند ماه پیش از تصمیم خود برای گشایش یک دفتر نمایندگی در تایوان خبر داده بود؛ امری که همان زمان هم خشم چین را برانگیخت.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ «چین با داشتن رابطه رسمی با کشورهایی که با تایوان مناسبات دیپلماتیک برقرار می‌کنند، کاملا مخالف است. ما از دولت لیتوانی می‌خواهیم که به تعهدات دیپلماتیک متقابل که از زمان برقراری رابطه با جمهوری خلق چین موظف به اجرای آن است، وفادار بماند و از اتخاذ تصمیم‌های غلط غیرقابل بازگشت، خودداری کند.»

کشورهای شرق اروپا و حوزه دریای بالتیک در سال‌های گذشته همزمان با فاصله گرفتن از خط مشی اروپایی، بیش از پیش به ایالات متحده آمریکا نزدیک شده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین از بروکسل خواسته است تا «با اتخاذ موضع صحیح مانع از خدشه دار شدن گسترش سالم روابط چین و اتحادیه اروپا» شود.

شینهوا، خبرگزاری رسمی چین گزارش کرده است که بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه چین پس از ابراز نگرانی رئیس شورای اتحادیه اروپا و رئیس کمیسیون اروپا درباره نگرانی از انتقاد پکن از نمایندگی تایوان در یک نامه مشترک، صادر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا به محدودیت‌های خودخواسته در روابط با تایوان خاتمه می‌دهد

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای

بازی با موازنه وحشت و ورود به عرصه رقابت در ریسک‌پذیری؛ چگونه جنگ سرد بین آمریکا و چین مدیریت میشود؟