Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ملاقات رهبران راست افراطی فرانسه و مجارستان؛ لوپن رویکرد اروپا را به چالش کشید

ملاقات مارین لوپن و ویکتور اوربان در بوداپست
ملاقات مارین لوپن و ویکتور اوربان در بوداپست Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبر حزب اجتماع ملی فرانسه همچنین این اصل مورد اختلاف میان ورشو و بروکسل را که قوانین اروپایی بر مقرارت داخلی تقدم دارد، رد کرد.

آگهی

مارین لوپن، رهبر جریان راست افراطی فرانسه روز سه‌شنبه در سفر به بوداپست با ویکتور اوربان، نخست وزیر راستگرای مجارستان دیدار و گفتگو کرد.

خانم لوپن که رهبری حزب مهاجر‌ستیز و راست افراطی «اجتماع ملی» را در فرانسه بر عهده دارد در جریان این سفر ضمن حمایت از مواضع ویکتور اوربان، اروپا را بار دیگر به چالش کشید و به «بی رحمی ایدئولوژیک» متهم کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری آتی فرانسه پس از این دیدار در جریان یک کنفرانس خبری مشترک خطاب به میزبانش گفت: «مجارستان در سال ۲۰۲۱ تحت هدایت شما بار دیگر در خط مقدم مبارزه با آزادی ملت‌ها قرار خواهد داشت.»

او همچنین با اشاره به شورش علیه رژیم کمونیستی تحت حمایت شوروی در مجارستان گفت: «در این ماه اکتبر، لحظه‌ها و شرایط می‌تواند این حس در ما بیانگیزد تا به قهرمانان قیام سال ۱۹۵۶ فکر کنیم.»

مارین لوپن در ادامه «شجاعت» و «قاطعیت» ویکتور اوربان را ستود و وعده داد که اگر سال آینده به عنوان رئیس جمهوری فرانسه انتخاب شود، کشورش از تغییر رویکرد و جهت‌‌گیری اتحادیه اروپا حمایت کند.

خانم لوپن با انتقاد از سیاست‌های کنونی اتحادیه اروپا، این نهاد را به «بی رحمی ایدئولوژیک» متهم کرد و یادآور شده که چنین رویکردی حاکمیت کشورها را تهدید می‌کند.

رهبر جریان راست افراطی فرانسه با این حال از هرگونه انتقاد و زیر سوال بردن قانون ضد دگرباشان جنسی مجارستان که به کانون یک چالش حقوقی میان این کشور و اتحادیه اروپا تبدیل شده، خودداری کرد.

مجارستان در استقبال از مارین لوپن به مثابه پذیرایی از یک مقام بلند پایه دولتی عمل کرد؛ رهبر راست افراطی فرانسه با اسکورت ویژه به ساختمان دفتر نخست وزیری آمد و شخص ویکتور اوربان روی فرش قرمز از او استقبال کرد.

مارین لوپن که بنا به نظرسنجی‌های تازه شانس زیادی برای کسب آرا مورد نیاز در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ندارد به باور تحلیل‌گران برای تثبیت و تقویت جایگاه خود به نخست وزیر مجارستان به عنوان مدافع ارزش‌های غیرلیبرال نزدیک شده است.

رهبر حزب اجتماع ملی فرانسه همچنین این اصل مورد اختلاف میان ورشو و بروکسل را که قوانین اروپایی بر مقرارت داخلی تقدم دارد، رد کرد.

دادگاه قانون اساسی لهستان به تازگی در پاسخ به استعلام دولت در خصوص لزوم تبعیت از قوانین اروپایی به منظور ایجاد اصلاحات در دستگاه قضایی این کشور با صدور حکمی اصل تقدم قوانین اتحادیه اروپا را رد کرد و این موضوع را به چالش کشید.

مجارستان در این ماجرا پشت لهستان درآمد و از حکم دادگاه قانون اساسی این کشور حمایت کرد. دولت اوربان در موضعی مشابه با رهبر جریان راست افراطی فرانسه از اتحادیه اروپا می‌خواهد که به حاکمیت کشورهای عضو احترام بگذارد.

مارین لوپن روز سه‌شنبه در اظهاراتی هم راستا با مواضع دولت اوربان از «قدرت متمرکز بروکسل» که به اعتقاد وی از «ماهیت وجودی و قدرت مطلق خود سرمست شده» سخن به میان آورد.

وی همچنین تهدید به اعمال تحریم از سوی اتحادیه اروپا علیه بوداپست و ورشو را به شدت خشونت آمیز و بی رحمانه توصیف کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشی گرفتن ترامپ فرانسه از مارین لوپن در تازه‌ترین نظرسنجی‌ها

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد

احمدی‌نژاد در بوداپست چه می‌کند؟ دولت مجارستان: سفر دانشگاهی است و به ما ربطی ندارد