پیشی گرفتن ترامپ فرانسه از مارین لوپن در تازه‌ترین نظرسنجی‌ها

اریک زمور روی جلد یک مجله فرانسوی
اریک زمور روی جلد یک مجله فرانسوی Copyright Bob Edme/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Bob Edme/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین نظرسنجی ها نشان می دهند که اریک زمور، مفسر راستگرای افراطی و جنجال برانگیز در صورت نامزدی در انتخابات از رهبر حزب اتحاد ملی، مارین لوپن پیشی می گیرد و به دور دوم راه پیدا می کند.

آگهی

تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهد که اریک زمور، تحلیلگر راستگرای افراطی فرانسه در صورت نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور از مارین لوپن پیشی خواهد گرفت.

مارین لوپن، رهبر حزب اتحاد ملی، در انتخابات سال ۲۰۱۷ موفق شد به دور دوم انتخابات راه پیدا کند اما نهایتا از امانوئل ماکرون شکست خورد. با این حال حزب متبوع او، در سال ۲۰۱۸ بیشترین آرا را در انتخابات شهرداری ها بدست آورد.

حال به نظر می رسد سخنان مهاجرستیز و اسلام هراسانه اریک زمور، روزنامه نگار و مفسر رسانه که تبارش یهودی الجزایری است، تاثیر خود را گذاشته است.

تازه ترین نظرسنجی موسسه افکار سنجی ایفاپ، نشان می دهد که اریک زمور در صورت نامزدی در انتخابات با کسب۱۷ درصد آرا به دور دوم راه پیدا خواهد کرد. در حالی که مارین لوپن تنها ۱۶ درصد آرا را از آن خود می کند. زاویه برتراند، نماینده احتمالی راست های میانه هم با ۱۳ درصد آرا در جای چهارم قرار می گیرد.

این نظرسنجی نشان می دهد که امانوئل ماکرون با کسب دست کم ۲۵ درصد آرا به عنوان نفر اول به دور دوم و نهایی انتخابات ریاست جمهوری می رود.

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ماه آوریل، اردیبهشت ماه، سال ۲۰۲۲ میلادی برگزار خواهد شد. اریک زمور در حالی در نظرسنجی ها در جای دوم قرار می گیرد که دست کم دو بار در سه سال گذشته به دلیل سخنان نژادپرستانه و زن ستیز محکوم شده است.

یکی از پرحاشیه ترین سخنان اریک زمور «تغییر نام فرانسوی هایی است که نام آنها هویت مسیحی و فرانسوی ندارد.» وی صراحتا در تلویزیون گفت که اگر رئیس جمهور شود از افرادی که به عنوان مثال نامشان محمد است می خواهد که نام خود را تغییر دهند. یا در یکی از تازه ترین سخنان جنجالی خود درباره «نابرابری حقوق مردان و زنان»‌ گفت که «زنان عموما مشاغلی انتخاب می کنند که حقوقشان کمتر است.»

هرچند اریک زمور هنوز اعلام نامزدی در انتخابات نکرده اما تمام شواهد و قرائن نشان می دهند که آماده شرکت در انتخابات می شود. او که مفسر شبکه «س نیوز» فرانسه هم بود بتازگی از شغل خود استعفا داده تا تمام انرژی خود را صرف سفرهای تبلیغاتی اش کند. او در آخرین مصاحبه خود با شبکه «ب اف آم تی وی» اعلام کرد که « آماده هر گونه پیشنهاد احتمالی خواهد شد.»

یکی از اصلی ترین چالش های اریک زمور، برای نامزدی بی‌تردید این است که او از هیچ حزب و نهاد سیاسی نمی آید. به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران او را به دونالد ترامپ تشبیه می کنند. زن ستیزی، مهاجرستیزی و اسلام هراسی از شاخصه های اصلی اشتراک دونالد ترامپ و اریک زمور است. حال باید دید آیا حزب اتحاد ملی، راستگرایان افراطی فرانسه، حاضر می شوند رهبر خود را فدای این مفسر جنجالی بکنند یا نه.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ملاقات رهبران راست افراطی فرانسه و مجارستان؛ لوپن رویکرد اروپا را به چالش کشید

اقبال به راست افراطی در آستانه انتخابات منطقه‌ای فرانسه؛ آردپاشی به صورت ملانشون

وضع تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران؛ فرانسه مصمم، آلمان خواستار بررسی‌های قانونی بیشتر است