Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اقبال به راست افراطی در آستانه انتخابات منطقه‌ای فرانسه؛ آردپاشی به صورت ملانشون

مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی اتحاد ملی فرانسه
مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی اتحاد ملی فرانسه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی اتحاد ملی که چهار سال پیش در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری از امانوئل ماکرون شکست خورد امیدوار است درخشش حزبش در انتخابات پیش‌رو مقدمه‌ای برای موفقیت او در جریان رویارویی مجدد با رئیس‌جمهوری کنونی فرانسه باشد.

آگهی

فضای سیاسی فرانسه در حالی که کمتر از یک سال به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده همزمان تحت تاثیر افزایش خشونت سیاسی و اقبال روزافزون به راست افراطی قرار گرفته است.

بنا به نظرسنجی ها حزب اتحاد ملی به رهبری مارین لوپن در جریان انتخابات منطقه ای بخت زیادی برای پیروزی در یک یا چند منطقه از فرانسه دارد. دور اول انتخابات منطقه ای در فرانسه قرار است روز یکشنبه ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) برگزار شود.

مارین لوپن که چهار سال پیش در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری از امانوئل ماکرون شکست خورد امیدوار است درخشش حزبش در انتخابات پیش رو مقدمه ای برای موفقیت او در جریان رویارویی مجدد با رئیس جمهوری کنونی فرانسه باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالی است که افزایش اقبال به حزب اتحاد ملی و تفکرات راست افراطی در جامعه فرانسه نگرانی هایی را در میان احزاب چپگرا، اتحادیه های کارگری و هواداران محیط زیست پدید آورده است. هزاران نفر روز شنبه در شهرهای مختلف فرانسه در اعتراض به فضای سیاسی موجود تظاهرات کردند.

بنا به اعلام برگزارکنندگان این تظاهرات در مجموع ۱۵۰ هزار نفر در شهرهای مختلف فرانسه در خیابان ها حضور یافتند. در مقابل پلیس فرانسه شمار تظاهرکنندگان را ۳۷ هزار نفر اعلام کرد. پوشش رسانه ای این تظاهرات تحت تاثیر اقدام فردی قرار گرفت که بر روی ژان لوک ملانشون، رهبر حزب چپگرای «فرانسه تسلیم ناپذیر» آرد پاشید.

پلیس فرانسه ساعاتی بعد فرد مظنون به آردپاشی بر روی یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را بازداشت کرد. این حادثه تنها چند روز پس از آن روی داد که یک مرد ۲۸ ساله به امانوئل ماکرون سیلی زد. گفته می شود مردی که بر روی ژان لوک ملانشون آرد پاشید مجری یک کانال یوتیوب با گرایش راست افراطی است. وی که ۲۷ سال دارد پس از بازداشتش گفت که به «گفتگو باور ندارد.» قرار است دادگاه این مجری و همدست او در ماه ژوئیه برگزار شود.

مردی که هفته گذشته به امانوئل ماکرون سیلی زده بود نیز یک شعار هواداران سلطنت را سر داده بود. او همچنین از علاقمندان به هنرهای رزمی قرون وسطی بود. وی تنها چند روز پس از سیلی زدن به امانوئل ماکرون برای این حرکتش به چهار ماه حبس تعزیری و ۱۴ ماه حبس تعلیقی محکوم شد.

بسیاری از هواداران احزاب چپ فرانسه که روز شنبه در خیابان ها تظاهرات کردند دولت امانوئل ماکرون را متهم می کنند که در راستای جذب آرای راست افراطی به تفکرات این جریان سیاسی مشروعیت بخشیده است. منتقدان رئیس جمهوری فرانسه همچنین بر این باور هستند که او به دنبال ایجاد فضایی دوقطبی در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری است تا بتواند پیروزی دوره قبل خود را در برابر مارین لوپن تکرار کند.

بنا به نظرسنجی ها هیچ کدام از نامزدهای احزاب چپگرا از جمله ژان لوک ملانشون و ان هیدالگو، شهردار پاریس بخت راهیابی به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را ندارند. زاویه برتران، نامزد اصلی راستگرایان سنتی نیز در نظرسنجی ها با فاصله قابل توجه پس از مارین لوپن و امانوئل ماکرون در جایگاه سوم قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشی گرفتن ترامپ فرانسه از مارین لوپن در تازه‌ترین نظرسنجی‌ها

انتخابات منطقه‌ای در فرانسه؛ پیشتازی راستگراها و پائین‌ترین میزان مشارکت

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی مقامات سوری در فرانسه آغاز شد