انتخابات منطقه‌ای در فرانسه؛ پیشتازی راستگراها و پائین‌ترین میزان مشارکت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتخابات منطقه‌ای در فرانسه
انتخابات منطقه‌ای در فرانسه   -  کپی رایت  AP Photo

نتایج اولیه مرحله اول انتخابات منطقه ای در فرانسه از پیشتازی حزب راستگرای «جمهوریخواهان» و نامزدهای مورد حمایت آن حکایت دارد.

حزب راست افراطی «اتحاد ملی» به رهبری مارین لوپن که بنا به نظرسنجی ها بخت زیادی برای پیروزی در چند منطقه داشت در جایگاه دوم قرار گرفته است. رهبران حزب «اتحاد ملی» دلیل کسب نتیجه ضعیف تر از پیش بینی ها را عدم شرکت بسیاری از رای دهندگان در انتخابات دانسته اند. 

در جریان رای گیری روز یکشنبه تنها حدود ۳۲ درصد از واجدان شرایط شرکت در انتخابات به پای صندوق های رای رفتند. به این ترتیب رکورد عدم مشارکت در انتخابات منطقه ای فرانسه شکسته شد.

شماری از نامزدهای احتمالی حزب راستگرای «جمهوریخواهان» در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در مرحله اول انتخابات منطقه ای در جایگاه نخست قرار گرفته اند. زاویه برتران و والری پکرس، دو تن از وزرای پیشین نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری اسبق هستند که در دو منطقه «او دو فرانس» و «ایل دو فرانس» در صدر قرار گرفته اند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هر دو نفر امیدوار هستند تا پس از پیروزی در مرحله دوم انتخابات منطقه ای که هفته آینده برگزار می شود جایگاه خود را به عنوان رقیب امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در انتخابات سال آینده تقویت کنند. 

تخمین های منتشرشده از نتیجه آرای انتخابات روز یکشنبه نشان می دهد که حزب «جمهریخواهان» بین ۲۶ تا ۲۸ درصد آراء را به دست‌ آورده است. حزب راست افراطی «اتحاد ملی» با ۱۹ تا ۲۰ درصد آراء در جایگاه دوم قرار دارد. حزب حاکم «جمهوری به پیش» پس از حزب سوسیالیست و حزب سبزها در جایگاه پنجم قرار دارد. 

حزب «فرانسه تسلیم ناپذیر» به رهبری ژان لوک ملانشون نیز پس از حزب حاکم با حدود چهار تا پنج درصد آراء در جایگاه ششم قرار دارد. 

حزب «اتحاد ملی» همچنان امیدوار است تا در دور دوم انتخابات منطقه ای بتواند برای اولین بار اداره یکی از ۱۳ منطقه فرانسه را به دست بگیرد. بخت اصلی این حزب برای تحقق این امر پیروزی تیری ماریانی، نامزد «اتحاد ملی» در منطقه «پروانس آلپ کوت دازور» در جنوب فرانسه خواهد بود.

تیری ماریانی که سابقه وزارت در دولت نیکولا سارکوزی را دارد اکنون به حزب «اتحاد ملی» نزدیک شده است اما رسما عضو این حزب نیست. 

مرحله دوم انتخابات منطقه ای فرانسه آخرین آزمون برای نیروهای سیاسی این کشور پیش از انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال آینده خواهد بود.