دور دوم انتخابات منطقه‌ای فرانسه: مشارکت ۳۴ درصدی، شکست بزرگ راست افراطی و حزب ماکرون

Access to the comments نظرها
نگارش از Amirbehnam MASOUMI
دور دوم انتخابات منطقه‌ای فرانسه: مشارکت ۳۴ درصدی، شکست بزرگ راست افراطی و حزب ماکرون
کپی رایت  David Vincent/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

دومین دور انتخابات منطقه‌ای فرانسه روز یکشنبه ۲۷ ژوئن با مشارکت حدود ۳۵ درصدی شهروندان برگزار شد. تمام منتخبان راست و چپ میانه، جمهوریخواهان و حزب سوسیالیست در مقام خود ابقا شدند. اجتماع ملی، حزب راست افراطی مارین لوپن در هیچ منطقه‌ای پیروز نشد و حزب جمهوری به پیش امانوئل ماکرون شکست بزرگی خورد. 

این انتخابات ۱۰ ماه مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲، عرصه سیاست فرانسه را با ابهام‌ها و پرسش‌های بسیاری مواجه کرده است. اگرچه به هیچ وجه انتظار نمی‌رود که نرخ مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری اینچنین پایین باشد اما مساله دوئل انتخاباتی امانوئل ماکرون و مارین لوپن، برخلاف نتایج نظرسنجی‌ها خیلی بدیهی به نظر نمی‌رسد. 

براساس نتایج نخستین مشاهدات و آمارها، حدود ۳۳ تا ۳۵ درصد شهروندان در این انتخابات شرکت کردند. میزان عدم مشارکت، نزدیک به دور نخست همین انتخابات بود. این وضعیت در حالی رقم خورد که تمام رهبران سیاسی احزاب گوناگون فرانسه «مردم» را به مشارکت در دور دوم فراخوانده بودند. 

حزب اجتماع ملی به رهبری مارین لوپن، منطقه جنوبی آلپ کوت دَ زور را به جمهوریخواهان واگذار کرد. این یک ناکامی بزرگ برای مارین لوپن و راست‌های افراطی فرانسه به شمار می‌رود.

در پاریس، جمهوریخواهان که همراهی گسترده راست میانه و حتی بخشی از حزب سوسیالیست را با خود داشتند، موفق به شکست ائتلاف گسترده چپ (سبزها، سوسیالیت و فرانسه تسلیم‌ناپذیر) شدند.

با وجود شکست بزرگ حزب جمهوری به پیش امانوئل ماکرون، هیچ تغییری در کابینه و هیات دولت فرانسه صورت نخواهد گرفت. نتایج نظرسنجی‌های شامگاه یکشنبه نشانگر آن است که در انتخابات ریاست جمهوری آن امانوئل ماکرون و مارین لوپن با ۲۶ درصد، پیشتاز خواهند بود.