Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هشدار سازمان ملل متحد پیش از اجلاس گلاسکو؛ گازهای گلخانه‌ای به بالاترین حد خود رسیده است

هشدار سازمان ملل متحد پیش از اجلاس گلاسکو؛ گازهای گلخانه‌ای به بالاترین حد خود رسیده است
Copyright Sam McNeil/AP
Copyright Sam McNeil/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

غلظت سه گاز اصلی گلخانه‌ای که به گرمایش جو زمین دامن می‌زند در سال ۲۰۲۰ به بالاترین میزان خود رسید و رکوردی تازه از خود به جای گذاشت.

آگهی

سازمان ملل متحد روز دوشنبه بار دیگر در خصوص بالا رفتن غلظت گازهای گلخانه‌ای که از عوامل اصلی گرمایش زمین به شمار می‌رود، هشدار داد.

این هشدار سازمان ملل متحد شش روز پیش از برپایی اجلاس جهانی آب و هوایی موسوم به «کُپ۲۶» مطرح می‌شود که قرار است با حضور سران کشورهای مختلف جهان در شهر گلاسکو برپا شود.

از سوی دیگر سازمان ملل متحد در حالی زنگ هشدار را در این خصوص به صدا درآورده که بنا به گزارش‌ نهاد‌های زیرمجموعه این سازمان غلظت گازهای گلخانه‌ای در سال گذشته رکوردی تازه از خود به ثبت رسانده است.

سازمان جهانی هواشناسی که تحت مدیریت و نظارت سازمان ملل متحد فعالیت می‌کند در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که غلظت سه گاز اصلی گلخانه‌ای که به گرمایش جو زمین دامن می‌زند در سال ۲۰۲۰ به بالاترین میزان خود رسید و رکوردی تازه از خود به جای گذاشت.

این نهاد زیرمجموعه سازمان ملل در ادامه یادآور می‌شود که حتی کندی روند اقتصاد جهانی، حاصل از همه‌گیری بیماری کووید۱۹، نیز تاثیر محسوس و قابل توجهی بر افزایش سطح و غلظت گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر نداشته است.

به موجب این گزارش، میزان افزایش سالانه غلظت گاز دی‌اکسید کربن (CO2)، متان و اکسید نیتروژن نیز در سال گذشته از حد میانگین دوره نه ساله ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ فراتر رفته است.

پیه‌تری تالاس، مدیر کل سازمان جهانی هواشناسی نیز با هشدار در این زمینه می‌گوید: «با روند کنونی افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای، دمای هوا در پایان قرن بسیار بیشتر از اهداف تعیین شده در توافقنامه اقلیمی پاریس افزایش خواهد یافت و به ۱.۵ تا ۲ درجه سانتیگراد بیشتر از میزان ثبت شده در سال‌های پیش از انقلاب صنعتی خواهد رسید.

وی افزود: «بسیاری از کشورها در حال حاضر خنثی‌سازی کربن را در دستور کار خود قرار داده‌اند و ما امیدواریم که در اجلاس آب و هوایی گلاسکو شاهد افزایش قابل توجه تعهدات در این زمینه باشیم.»

مدیر کل سازمان جهانی هواشناسی همچنین با تاکید بر لزوم ایجاد تغییرات در سبک زندگی شهروندان جهان و اینکه کشورها باید فعالیت بخش‌های صنعت، انرژی و حمل و نقل را مورد بازنگری قرار دهند، خاطرنشان کرد: «تغییرات لازم در این حوزه‌ها از نظر فنی امکان پذیر و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است با اضافه اینکه باید یادآور شد که دیگر زمانی برای از دست دادن باقی نمانده است.»

بر اساس آخرین ارزیابی‌های سازمان ملل متحد، تعهدات داده شده از سوی دویست کشور جهان برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کافی نیست و دمای زمین با روند فعلی با افزایش «فاجعه‌بار» ۲.۷ درجه سانتیگرادی روبرو خواهد شد که به دور از اهداف توافقنامه پاریس است.

سازمان ملل متحد امیدوار است که رهبران جهان در گلاسکو برای اقداماتی تازه جهت کنترل انتشار گازهای گلخانه‌ای و کاهش گرمایش زمین به توافقی تاثیرگذار دست یابند زیرا داده‌ها نشان می‌دهد که سطح دی اکسید کربن در سال ۲۰۲۱ همچنان روند افزایشی را طی می‌کند.

بنا به ارزیابی‌های به عمل آمده از سوی کارشناسان، دی‌اکسید کربن که عمدتا از احتراق سوخت‌های فسیلی و تولید سیمان تولید و منتشر می‌شود، با فاصله بسیار از جمله علل اصلی گرمایش زمین به شمار می‌رود.

غلظت دی‌اکسید کربن موجود در جو سال گذشته میلادی ۴۱۳.۲ بخش در میلیون (پی‌ام‌‌ام) گزارش شده که ۱۴۹ درصد بیشتر از سطح آن پیش از انقلاب صنعتی است.

مدیر کل سازمان جهانی هواشناسی تاکید می‌کند که آمار ارائه شده تنها یک سری فرمول یا عدد‌ برای استفاده در نمودار‌ها نیست بلکه واقعیتی است که پیامد‌های بزرگی بر زندگی روزمره ساکنان فعلی و آینده کره زمین خواهد داشت.

کارشناسان آب و هوایی و محققان محیط زیست می‌گویند تا زمانی که انتشار گازهای گلخانه ای ادامه داشته باشد، دمای کره زمین افزایش می یابد.

بر اساس هشدار سازمان جهانی هواشناسی، از آنجایی که دی اکسید کربن برای قرن ها در جو زمین و حتی بیشتر از آن در اقیانوس‌ها باقی می ماند، گرمایش کنونی کره زمین برای چندین دهه ادامه خواهد داشت، حتی اگر انتشار خالصِ این گازها به سرعت به صفر برسد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشاورزان بلژیکی با تراکتورهایشان خیابانهای بروکسل را بند آوردند

تصویب لایحه ممنوعیت سفرهای هوایی کوتاه داخلی؛ فرانسه با قطار به جنگ گازهای گلخانه‌ای می‌رود

حمله شهرک‌نشینان به کامیون‌های کمک‌‌رسانی؛اسرائیل:خودروی هدف گرفته شده سازمان ملل در منطقه جنگی بود