عربستان به دنبال دستیابی به وضعیت «کربن خنثی» تا سال ۲۰۶۰ است

عربستان سعودی
عربستان سعودی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عربستان سعودی که اولین صادرکننده نفت خام در جهان محسوب می‌شود یکی از کشورهایی است که فعالیت‌هایش بیشترین آلودگی زیست محیطی را رقم می‌زند.

آگهی

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی روز شنبه در آستانه برگزاری اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد اعلام کرد که کشورش در نظر دارد تا سال ۲۰۶۰ میلادی به شرایط «کربن خنثی» برسد.

وضعیت «کربن خنثی» به حالتی اطلاق می شود که بین میزان انتشار دی اکسید کربن و زدودن آن تعادل برقرار شود. عربستان سعودی که اولین صادرکننده نفت خام در جهان محسوب می‌شود یکی از کشورهایی است که فعالیت‌هایش بیشترین آلودگی زیست محیطی را رقم می‌زند.

ولیعهد عربستان همچنین گفت که ریاض در تلاش‌های بین‌المللی برای کاهش ۳۰ درصدی میزان انتشار گاز متان تا سال ۲۰۳۰ مشارکت خواهد کرد. گاز متان یکی از مهمترین گازهای گلخانه‌ای است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به اعلام سازمان ملل متحد تاکنون ۱۳۰ کشور جهان برنامه خود برای دستیابی به تعادل در میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۵۰ میلادی را اعلام کرده‌اند و یا قصد دارند چنین برنامه‌ای را تدوین کنند. سازمان ملل متحد دستیابی به تعادل در میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را برای حفظ شرایط اقلیمی «قابل زندگی» بر روی کره زمین «ضروری» می‌داند.

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان گفت که اهداف کشورش در زمینه دستیابی به شرایط «کربن خنثی» امکان تحول بادوام در زمینه تامین انرژی را بدون تبعات اقتصادی و اجتماعی فراهم می‌کند.

امارات عربی متحده نیز حدود دو هفته پیش اعلام کرده بود که به دنبال دستیابی به تعادل در میزان انتشار و زدون دی اکسید کربن (وضعیت «کربن خنثی») تا سال ۲۰۵۰ است.

نشست تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (کوپ ۲۶) قرار است از روز ۳۱ اکتبر تا ۱۲ نوامبر (۹ تا ۲۲ آبان) در گلاسکو برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صندوق سرمایه‌گذاری عربستان سعودی باشگاه نیوکاسل انگلستان را خرید

صعود میلیون‌ها نفر از کوه فوجی ژاپن؛ زنگ خطر تبعات محیط زیستی به صدا درآمد

رای بی‌سابقه دادگاه در آمریکا؛ شکایت کنشگران جوان علیه تخریب محیط‌زیست به نتیجه رسید