نخستین موشک ساخت کره جنوبی به فضا پرتاب شد اما در ماموریت خود ناکام ماند

پرتاب موشک ماهواره‌بر کره جنوبی
پرتاب موشک ماهواره‌بر کره جنوبی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سئول برای ساخت این موشک که ۱۰ سال به طول انجامید و با شش موتور سوخت مایع به فضا پرتاب شد ۲۰۰۰ میلیارد وون معادل یک میلیارد و ۴۶۰ میلیون یورو هزینه کرده بود.

آگهی

نخستین موشک ماهواره‌بر کره جنوبی روز پنجشنبه به فضا پرتاب شد اما نتوانست ماموریت نهایی برنامه‌یزی شده برای قراد دادن شبکه ماهواره‌ای در مدار زمین را با موفقیت انجام دهد.

با این حال انجام موفقیت آمیز مرحله پرتاب که دستاورد تازه برای سئول به حساب می‌آید سبب شد تا کره جنوبی به هفتمین کشور دنیا تبدیل شود که موشکی را به فضا فرستاده است.

مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی که در اتاق کنترل پرتاب این موشک ماهواره‌بر حضور داشت عملیات پرتاب و جداسازی سه مرحله‌ای اجزا موشک را موفقیت آمیز خواند و گفت مرحله جداسازی محموله (شبه ماهواره) ۱.۵ تنی نیز طبق برنامه انجام شد اما ماموریت قرار گرفتن شبه ماهواره در مدار ناتمام ماند.

وی در ادامه تصریح کرد: «اگرچه عملیات به اهداف خود به طور کامل دست پیدا نکرداما ما در اولین پرتاب خود بسیار خوب عمل کردیم.»

به گفته رئیس جمهوری کره جنوبی: «کشورهایی که در زمینه فناوری فضا به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند پیشگامان آینده هستند و ما راهی طولانی برای رسیدن به این مرحله پیش رو نداریم.»

به گزارش رسانه‌های محلی، هنگام پرتاب موشک کلیه افرادی که در مرکز انجام این عملیات حضور داشتند اقدام به تشویق و ابراز احساسات کردند زیرا به نظر می‌رسید که عملیات طبق برنامه پیش رفته و موفقیت‌آمیز بوده است.

نمایندگان پارلمان کره جنوبی نیز به کلی کارهای خود را متوقف کرده بودند تا بتوانند در مراسم پرتاب نخستین موشک فضا پیما توسط کشورشان حضور داشته باشند.

موشکی که روز پنجشنبه از سوی کره جنوبی به فضا پرتاب شد دویست تن وزن و نزدیک به ۴۸ متر طول داشت. سئول برای ساخت این موشک که ۱۰ سال به طول انجامید و با شش موتور سوخت مایع به فضا پرتاب شد ۲۰۰۰ میلیارد وون معادل یک میلیارد و ۴۶۰ میلیون یورو هزینه کرده بود.

کره جنوبی دوازدهمین اقتصاد بزرگ و یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان است که بویژه در زمینه الکترونیک از پیشگامان این فناوری به شمار می‌روند.

شرکت کره‌ای سامسونگ در این زمینه از شهرت جهانی برخوردار است و از جمله بزرگترین تولید کننده‌های گوشی‌های هوشمند و تراشه‌ها در دنیا محسوب می‌شود.

کره جنوبی اما در زمینه فناوری فضایی تاکنون از بسیاری از کشورهای پیشرفته عقب‌تر بود؛ حال آنکه به نظر می‌آید این کشور با پرتاب نخستین موشک ماهواره‌بر به فضا فاصله خود را با پیشتازان این حوزه کم‌تر کرده است.

اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال ۱۹۵۷ با پرتاب نخستین ماهواره به فضا پیشگام اصلی فتح فضا لقب گرفت و سپس ایالات متحده در همین مسیر گام‌های بسیار جدی برداشت.

در قاره آسیا، کشورهای چین، ژاپن و هند پیشرفته‌ترین برنامه‌های فضایی را در اختیار دارند و کره شمالی نیز پس از این کشورها به باشگاه‌ کشورهای دارای قابلیت پرتاب ماهواره پیوسته است.

ایران نیز تاکنون دست کم چهار بار اقدام به شلیک موشک‌های ماهواره‌بری به فضا کرده که گفته می‌شود بر اساس طرح و الگویی از کره شمالی ساخته شده بود.

آخرین تلاش ایران برای پرتاب موشک ماهواره‌بر به تیر ماه سال جاری باز می‌گردد که برخی رسانه‌های غربی آنرا ناموفق خوانده و یادآور شدند که مقامات ایرانی حاضر به اظهارنظر در خصوص آن نشده‌اند.

گفته می‌شود که برای پرتاب موشک‌های ماهواره‌بر به فضا از همان فناوری موشک‌های بالیستیک استفاده می‌شود.

پیونگ یانگ سال ۲۰۱۲ با استفاده از همین فناوری یک ماهواره ۳۰۰ کیلوگرمی را به مدار زمین فرستاد که با واکنش کشورهای غربی همراه و از سوی این کشورها به عنوان یک آزمایش موشکی مخفیانه و گمراه کننده محکوم شد.

تنها شش کشور جهان تاکنون موفق به پرتاب موفقیت آمیز محموله‌ای با وزن بیش از یک تن به فضا بوسیله موشک‌های فضاپیما شده‌‌اند.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه به دنبال شلیک موشک ضدماهواره: حفظ جان فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی اولویت ماست

کاوشگر آمریکایی اولین تصاویر خود از سطح ماه را ارسال کرد

فرودگر ژاپنی ماه توانست از «شب قمری» جان سالم به در برد