یونیسف: روزانه چهار کودک یمنی کشته یا معلول می‌شوند

یک کودک زخمی در بیمارستانی در صعده یمن
یک کودک زخمی در بیمارستانی در صعده یمن Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی یونیسف پس از بازگشت از ماموریت خود در یمن، در نشست خبری سازمان ملل در ژنو گفت: «جنگ یمن به تازگی به مرحله‌ای شرم آور رسیده است. ما اکنون ۱۰ هزار کودک داریم که از مارس ۲۰۱۵ کشته یا معلول شده‌اند. به عبارتی هر روز چهار کودک کشته و یا زخمی می‌شوند.»

آگهی

سخنگوی یونیسف روز سه شنبه ۱۹ اکتبر اعلام کرد که از آغاز درگیری‌ها در یمن تا کنون ده هزار کودک در کشور کشته و زخمی شده‌اند. جیمز الدر، سخنگوی صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف)، در نشست خبری سازمان ملل در ژنو گفت: «جنگ یمن به تازگی به مرحله‌ای شرم آور رسیده است. ما اکنون ۱۰ هزار کودک داریم که از مارس ۲۰۱۵ کشته یا معلول شده‌اند. به عبارتی هر روز چهار کودک کشته و یا زخمی می‌شوند.»

آقای الدر تاکید کرد که از هر پنج کودک، چهار نفر، در مجموع ۱۱ میلیون نفر، در یمن به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند، در حالی که چهارصد هزار نفر از سوءتغذیه شدید رنج می برند و بیش از ۲ میلیون نفر نیز دسترسی به مدرسه ندارند.

جنگ یمن به تازگی به مرحله ای شرم آور رسیده است
جیمز الدر
سخنگوی یونیسف

طبق برآوردهای این نهاد سازمان ملل تعداد قربانیان واقعی احتمالا بسیار بیشتر از میزان ثبت شده است. طبق آمارهای سازمان ملل در فاصله مارس ۲۰۱۵ و سپتامبر سال جاری میلادی در مجموع ۳۴۵۵ کودک کشته و بیش از ۶۶۰۰ نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند. به زعم آقای الدر یمن به «بدترین مکان دنیا» برای کوکان بدل شده است و بازندگان واقعی این جنگ آنها هستند. سخنگوی یونیسف در ادامه با اشاره به بدتر شدن شرایط کودکان در این کشور جنگ زده آمار جان باختگان را هم یادآور شد. طبق آمارهای رسمی حدود صد و سی هزار نفر در اثر چند سال جنگ در یمن جان خود را از دست داده‌اند.

جیمز الدر در بخش دیگری از سخنانش که در بازگشت از یمن عنوان می شد بر لزوم تامین بودجه ۲۳۵ میلیون دلاری جهت ادامه کمک‌های فعلی به مردم یمن تاکید کرد. او بحران انسانی در یمن را ثمره تهدیدهای توامان توصیف کرد؛ منازعه‌ای فرسایشی در کنار یک اقتصاد خراب و بحرانی همراه با ضعف‌های ساختاری در ارائه خدمات بهداشتی، غذایی و آموزشی و کمبود آب آشامیدنی و در راس همه اینها کمبود بودجه لازم برای کمک به ملت آسیب دیده یمن.

یمن از سال۲۰۱۵ صحنه جنگ بین نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی و شورشیان نزدیک به ایران است که بخش اعظم شمال این کشور و همچنین صنعا، پایتخت را در کنترل خود دارند. تلاش‌های سازمان ملل متحد برای پایان جنگ ره به جایی نبرده است. جنگی که منجر به بزرگترین بحران انسانی فعلی جهان شده است.

علی رغم اینکه مذاکرات بین تهران و ریاض با هدف بهبود روابط سرگرفته شده، با این وجود تنش های در یمن فروکش نکرده است. تنها در درگیری‌های مأرب طی چند روز گذشته چند صد نفر از نیروهای حوثی به ادعای نیروهای ائتلاف به رهبری سعودی کشته شده‌اند.

این نخستین باری نیست که یک نهاد سازمان ملل نسبت به بحرانی‌تر شدن اوضاع یمن هشدار می‌دهد. صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف پیش‌تر نیز با انتشار گزارش‌هایی درباره قحطی، از مرگ میلیون‌ها کودک یمنی به دلیل گرسنگی ابراز نگرانی کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست کم ۹ سرباز ائتلاف سعودی در حمله موشکی حوثی‌ها در یمن کشته شدند

سفیر ایران در یمن درگذشت

اتحادیه اروپا و حملات حوثی‌های یمن به کشتی‌ها؛ ادعای باج‌گیری و مذاکره انصارالله با اروپایی‌ها