Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آخرین دیدار مرکل با اردوغان در مقام رهبر آلمان

نشست خبری مرکل و اردوغان در ترکیه
نشست خبری مرکل و اردوغان در ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنگلا مرکل در یکی از آخرین دیدارهای دیپلماتیک خود به عنوان رهبر آلمان در ترکیه با رجب طیب اردوغان دیدار و در خصوص موضوعات مختلفی از جمله مسئله مهاجرت با رئيس جمهوری ترکیه گفتگو کرد.

آگهی

آنگلا مرکل در آخرین سفر خود به ترکیه عنوان صدراعظم آلمان با رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری این کشور دیدار و در خصوص موضوعات مختلفی از جمله مسئله مهاجرت گفتگو کرد.

آقای اردوغان در نشست خبری پس از دیدار خود با مرکل ابراز امیدواری کرد که روابط با دولت جدید آلمان به شکل کنونی ادامه داشته باشد. رهبران ترکیه و آلمان در این دیدار در خصوص روابط دوجانبه و همچنین اتحادیه اروپا، مسئله لیبی و شرق دریای مدیترانه جایی که منافع طرفین با یکدیگر در تضاد است نیز با یکدیگر گفتگو کردند.

اردوغان در سال ۲۰۰۳ و دو سال قبل از آنکه آنگلا مرکل به قدرت برسد به عنوان نخست وزیر ترکیه کار خود را آغاز کرده بود و از آن زمان این دو رهبر قدرت را در کشورهای خود در دست داشته‌اند. مرکل در طی این سالها اغلب رویکرد سازشکارانه‌ای را در قبال ترکیه اتخاذ کرده و بر منافع مشترک ترکیه و غرب تاکید کرده است. وی پس از پذیرش صدها هزار پناهنده به آلمان در سال ۲۰۱۵ بر نقش ترکیه در جلوگیری از تکرار چنین موج‌های گسترده به اروپا تاکیده کرده بود.

موضوع مهاجرت یکی از مسائل مورد بحث دو رهبر در آخرین دیدار آنها بود. مرکل وعده داد که حمایت اتحادیه از ترکیه که میزبان ۴ میلیون پناهنده است، ادامه خواهد یافت. او همچنین به ترکیه نوید داد که دولت جدید در برلین هم روابط با آنکارا را ارزشمند خواهد دانست.

احزاب سیاسی آلمان در حال حاضر مشغول مذاکره برای تشکیل دولت جدید پسامرکل هستند. مرکل تا زمانی که دولت ائتلافی بعدی تشکیل شود همچنان قدرت را در دست خواهد داشت. او در خصوص آینده روابط دو کشور گفت: «ما همیشه منافع مشترکی داریم و دولت فدرال بعدی نیز به این مسئله توجه خواهد کرد.» اردوغان در این دیدار از مهمان خود به دلیل مشارکت مثبت در تلاش طولانی‌مدت ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا و همچنین حمایت وی از جامعه ۳ میلیون نفری ترک‌ها در آلمان تشکر کرد.

روابط با ترکیه یکی سخت‌ترین زمینه‌ها برای مرکل در طول ۱۶ سال حضور او در قدرت بوده است به ویژه که اردوغان حملات خود را علیه رهبران اروپایی و به ویژه فرانسه افزایش داده بود و در حال تشدید روند اقتدارگرایی در داخل این کشور بود. سیاست خارجی آنکارا همچنین باعث شد دولت مرکل از تحریم‌های محدود اتحادیه اروپا علیه ترکیه و محدودیت فروش سلاح به این کشور حمایت کند.

آلمان نگرانی خود را در مورد نفوذ نهادهای ترکیه در داخل مرزهای خود اعلام کرده و سیاستمداران ترکیه را از تبلیغات انتخاباتی در سال ۲۰۱۷ منع کرده بود. موضوعی که باعث شده بود اردوغان مقام‌های آلمانی را با نازی‌ها مقایسه کند. ناظران سیاسی بر این باورند احتمالا دولت بعدی آلمان کمتر از مرکل برخی از رفتارهای ترکیه را که موجب نگرانی‌هایی در سطح اروپا می‌شود تحمل خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استقبال ویژه از خانم صدراعظم؛ مرکل در آخرین سفر خود در مقام یک سیاستمدار به فرانسه رفت

روابط آلمان و ترکیه به یکباره پرتنش شد

دومین جلسه رسیدگی به پرونده توطئه‌گران راست افراطی متهم به کودتا در آلمان برگزار شد