داعش مسئولیت حمله مرگبار به مسجد شیعیان قندهار را برعهده گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حمله داعش به مسجد شیعیان در قندهار
حمله داعش به مسجد شیعیان در قندهار   -  کپی رایت  AP Photo

گروه داعش مسئولیت حمله انتحاری روز جمعه در افغانستان را که در جریان آن دستکم ۴۱ نفر کشته شدند برعهده گرفت. 

در بیانیه‌ای که در کانال تلگرام گروه «داعش خراسان» منتشر شده آمده است که دو عامل انتحاری به طور جداگانه به مسجد شیعیان در شهر قندهار حمله کردند. گروه داعش مدعی شده است که اولین بمبگذار انتحاری خود را در یکی از راهروهای مسجد منفجر کرد. این در حالی است که دومین بمبگذار هنگام فعال کردن کمربند انفجاری خود در داخل مسجد و در میان نمازگزاران به سر می‌برد. 

انفجارهای روز جمعه اولین حمله گروه داعش در شهر قندهار، پایگاه اصلی طالبان محسوب می‌شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حمله به مسجد شیعیان قندهار تنها یک هفته پس از حمله مشابهی به مسجد شیعیان در شهر قندوز (کندز) روی داد. گروه داعش مسئولیت حمله مرگبار به مسجد شیعیان قندوز را نیز برعهده گرفته بود. 

بنا به اعلام مسئولان در شهر قندهار در حمله انتحاری روز جمعه حدود ۷۰ نفر مجروح شدند. 

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در واکنش به حمله انتحاری در قندهار این حادثه را محکوم کرد. وی از گروه طالبان خواست که به تعهد خود مبنی بر مقابله با تروریسم پایبند باشد. 

گروه طالبان از زمان به دست گرفتن دوباره قدرت در افغانستان با موجی از حملات مرگبار گروه داعش در این کشور روبرو شده است. این در حالی است که طالبان بازگشت امنیت و تامین آن را اولویت خود اعلام کرده است. 

شیعیان و گروه طالبان اهداف اصلی حملات گروه داعش طی هفته‌های اخیر بوده‌اند. بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از جمعیت ۴۰ میلیونی افغانستان را اقلیت شیعیان تشکیل می‌دهد.