شورای امنیت سازمان ملل: خشونت‌ها در کلمبیا پیمان صلح میان دولت و شورشیان را به خطر می‌اندازد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
تشییع جنازه یک فرماندار بومی که با تیراندازی افراد ناشناس کشته شد/آوریل ۲۰۲۱
تشییع جنازه یک فرماندار بومی که با تیراندازی افراد ناشناس کشته شد/آوریل ۲۰۲۱   -  کپی رایت  Andres Gonzalez/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

شورای امنیت سازمان ملل متحد افزایش خشونت‌ها به‌ویژه علیه مردمان بومی و آفریقایی‌تباران کلمبیا را یک تهدید و چالش جدی برای توافق‌های صلح در این کشور آمریکای جنوبی توصیف کرد.

کارلوس روئیر ماسیو، رئیس کمیته ناظران پیمان صلح میان شورشیان فارک و دولت کلمبیا در گزارش شامگاه پنجشنبه به شورای امنیت از مقام‌های کلمبیا خواست تا با کاربرد درست قوانین موجود جلوی اعمال «خشونت غیرمتناسب» علیه اقلیت‌های نژادی را بگیرند.

دولت کلمبیا و شورشیان فارک در سال ۲۰۱۷ و با میانجیگری کوبا با امضای یک توافق صلح به بیش از ۵ دهه جنگ داخلی در این کشور پایان دادند.

براساس گزارش کمیته ناظران سازمان ملل متحد از آن زمان تاکنون دست‌کم ۲۹۶ شورشی سابق که سلاح خود را تحویل داده‌اند از سوی گروه‌های غیرقانونی و باندهای تبهکار به قتل رسیده اند.

ناظران صلح سازمان ملل از دولت کلمبیا خواسته‌اند تا وظیفه حمایت از حامیان حقوق بشر را به درستی انجام دهد تا این گروه بتواند وظیفه خود را ایفا کند. این نهاد همچنین خواستار اختصاص بودجه لازم برای اجرای توافق صلح سال ۲۰۱۷ شده و یادآوری کرده است که تاکنون ۶۵ درصد منابع مالی اختصاص داده شده به این منظور هزینه شده است.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که در هفته‌های اخیر جسد سه شورشی سابق فارک که با شلیک گلوله به قتل رسیده‌اند، کشف و نگرانی از بالا گرفتن دوباره موج خشونت در این کشور دوچندان شده است.

سازمان ملل متحد از دولت کلمبیا خواسته است تا فورا به تعهدات خود مبنی بر اعطای زمین برای ساختن خانه برای شورشیان سابق عمل کند.

در جریان بیش از ۵ دهه جنگ داخلی در کلمبیا بیش از ۹ میلیون نفر کشته، ناپدید و آواره شدند.