زوج آمریکایی به اتهام فروش اطلاعات محرمانه زیردریایی‌ اتمی دستگیر شدند

زیردریایی اتمی، یواس‌اس ویرجینیا
زیردریایی اتمی، یواس‌اس ویرجینیا Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«جاناتان توبی سال گذشته تلاش کرده با یک دولت خارجی ارتباط برقرار کند و اطلاعاتش را در ازای دریافت ۱۰۰ هزار دلار رمزارز بفروشد.»

آگهی

یک زوج آمریکایی که کوشیده بودند اطلاعات محرمانه زیردریایی‌های اتمی ایالات متحده را به یک دولت خارجی بفروشند در ویرجینیای غربی بازداشت شدند.

جاناتان توبی ۴۲ ساله و همسرش دایانای ۴۵ ساله در طول یک سال اطلاعات محرمانهٔ طراحی و تولید زیردریایی اتمی را در ازای پول به شخصی که به باورشان نمایندهٔ دولتی خارجی بود منتقل می‌کردند. اما سرانجام مشخص شد که فرد مزبور مأمور نفوذی اف‌بی‌‌آی بوده و این زوج با شکایت وزارت دادگستری آمریکا به اتهام «نقض اصل ۵۴ قانون انرژی اتمی» بازداشت شدند.

توبی که مهندسی در استخدام نیروی دریایی آمریکا بوده، سال گذشته تلاش می‌کند با یک دولت خارجی ارتباط برقرار کند و اطلاعاتش را در ازای دریافت ۱۰۰ هزار دلار رمزارز بفروشد. وی سپس بسته‌ای شامل نمونه‌ای از این اطلاعات را به یاری همسرش برای دولتی خارجی ارسال می‌کند.

اما پس از نخستین تماس‌ها با دولت بیگانه، اف‌بی‌آی از موضوع بو می‌برد و مأمور نفوذی این نهاد که خود را نمایندهٔ دولت خارجی معرفی کرده بوده وارد معامله با زوج مذکور می‌شود. و این زوج طی چندین مرحله اطلاعاتی طبقه‌بندی‌شده را روی کارت حافظهٔ دیجیتال (اس‌دی) به او منتقل می‌کنند تا وقتی سرانجام روز یکشنبه بازداشت می‌شوند. نخستین مرحله از دادرسی این زوج بناست فردا ۱۲ اکتبر برگزار شود.

بریتانیا تا به امروز تنها کشوری است که از فناوری زیردریایی‌های هسته‌ای آمریکا برخوردار شده است اما این زیردریایی‌ها اخیرا موضوع چالش بزرگ دیگری نیز بوده‌اند.

ایالات متحده در ماه گذشته میلادی تصمیم گرفت برای مقابله با حضور چین در حوزهٔ دریایی هند‌-آرام به استرالیا زیردریایی هسته‌ای بفروشد. این تصمیم که سبب شد استرالیا قرارداد چند میلیون دلاری خرید زیردریایی از فرانسه‌ را لغو کند پیامدهای سیاسی نظامی بسیاری داشته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زیردریایی اتمی آمریکا در دریای جنوبی چین دچار حادثه شد

جنجال زیردریایی‌ها و روابط کانبرا-بروکسل؛ مذاکرات تجاری استرالیا با اتحادیه اروپا به تعویق افتاد

واشنگتن: مسکو پیشنهاد قابل توجه آزادی دو آمریکایی را که در روسیه زندانی هستند رد کرد