یونان برای مقابله با پناهجویان، نیروهای مرزی خود را افزایش می‌دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دیوار مرزی یونان
دیوار مرزی یونان   -  کپی رایت  AP Photo

مقام‌های یونانی می‌گویند دولت این کشور از بیم افزایش تعداد مهاجران غیرقانونی، تعداد مرزبانان خود را در مرز این کشور با ترکیه افزایش می‌دهد.

به گفته مقام‌های یونانی ۲۵۰ نیروی دیگر قرار است به هزار و ۵۰۰ نیروی مرزی این کشور اضافه شوند تا مانع از ورود موج جدید مهاجرانی که از بحران افغانستان فرار کرده‌اند، شوند. این افزایش نیروها در یونان در حالی اتفاق می‌افتد که تعداد نیروهای مرزی یونانی در اوایل سال گذشته نیز افزایش یافته بود. همچنین آتن اعلام کرده که حدود ۸۰۰ پرسنل اضافی از مرزبانی هم برای کارکنان فرودگاه‌ها و مناطق نزدیک به مرز یونان و ترکیه جذب خواهند شد.

یونان طی دو سال گذشته کنترل‌های مرزی خود را تشدید کرده و سیاست‌های مهاجرتی سخت‌گیرانه‌تری را در دستور کار خود قرار داده است. این کشور همچنین احداث دیوار در مرز زمینی با ترکیه را گسترش داده ‌و علاوه بر این نیروهای یونانی یک شبکه نظارتی با تکنولوژی بالا را در مرزهای خود نصب کرده‌اند تا پناهجویان را از عبور از گذرگاه‌ها باز دارند.

اقدامات یونان اعتراضات گسترده گروه‌های حقوق بشری را نیز به همراه داشته‌ است. فعالین حقوق پناهجویان می‌گویند این کشور مهاجرانی را که پس از عبور از یونان گرفتارشده‌اند را بدون اخذ اجازه پناهندگی، اخراج می‌کند. آتن این ادعاها را بی‌اساس خوانده است.

نوتیس متاراچی، وزیر مهاجرت این کشور روز دوشنبه در پارلمان در خصوص اقدامات جدید دولت گفت: «تعداد فزاینده‌ای از کشورهای خط مقدم در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا به کمیسیون اروپا فشار می‌آورند تا اقدامات سخت‌تری برای جلوگیری از مهاجرت صورت پذیرد.»

این وزیر یونانی در ادامه افزود: «اروپا با کشورهایی که در آنجا درگیری‌های مسلحانه در جریان است، مرز ندارد و اکثر افرادی که وارد می‌شوند در آخرین کشور ترانزیت در معرض خطر نیستند. بنابراین مهم است که سیاست مهاجرت و نحوه عملکرد در خصوص امنیت مرزها را بازتعریف کنیم.»

لهستان و لیتوانی در ماه‌های اخیر برای مقابله با تعداد غیرمعمول مهاجرانی که بیشتر آنها از عراق و افغانستان آمده‌اند، با دردسر مواجه شده‌اند. این کشورها بلاروس را متهم می‌کنند که مهاجران را برای اعمال فشار بر کل اتحادیه اروپا روانه مرزهای اروپایی می‌کند. یونان، لهستان و لیتوانی از جمله ۱۲ کشوری بودند که هفته گذشته با ارسال نامه‌ای به کمیسیون اروپا خوستار اقدامات گسترده‌تر این اتحادیه برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی شدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید