یونان: جلوی ورود ۵ قایق حامل بیش از۱۲۰ پناهجو را به اروپا گرفتیم

گارد مرزی یونان قایق پناهجویان را در نزدیکی یونان متوقف کرده است/ آرشیو اکتبر ۲۰۲۱
گارد مرزی یونان قایق پناهجویان را در نزدیکی یونان متوقف کرده است/ آرشیو اکتبر ۲۰۲۱ Copyright Uncredited/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گارد ساحلی یونان روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ماموران این کشور با همکاری فرونتکس مانع از ورود ۵ قایق حامل پناهجویان از آب‌های ترکیه به شرق دریای اژه شده‌اند.

آگهی

گارد ساحلی یونان روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ماموران این کشور با همکاری آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا (فرونتکس) مانع از ورود ۵ قایق حامل پناهجویان از آب‌های ترکیه به دریای اژه شده‌اند.

براساس این بیانیه نیروهای گارد ساحلی ترکیه «همانطور که انتظار می‌رفت در صحنه حاضر شدند و پناهجویان را جمع کردند.»

جزایر شرقی یونان در دریای اژه یکی از مقصدهای اصلی مهاجران خاورمیانه، آفریقا و آسیا است که از جنگ یا فقر و با امید یک زندگی بهتر به سوی اروپا می‌آیند. در سال ۲۰۱۵ و در اوج موج مهاجرت دهه‌های اخیر، حدود یک میلیون نفر از این مسیر به اروپا آمدند. 

در سال ۲۰۱۶، ترکیه با اتحادیه اروپا و یونان توافق کرد تا مانع از حرکت پناهجویان به سمت غرب شود. با این حال، این تعهد در سال‌های بعد عملا به اهرم فشاری در دستان آنکارا در اختلافات با کشورهای غربی و حتی روسیه در بحران‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی تبدیل شد. 

هر ساله هزاران پناهجو تلاش می‌کنند با قایق‌های ابتدایی و حتی بادی از ترکیه خود را به یونان برسانند. حوادث مرگ‌بار در این مسیر به امری عادی تبدیل شده است. 

عملیات مشترک گارد دریایی یونان و فرونتکس در دو سال گذشته باعث کاهش جدی آمار پناهجویان در دریای اژه شده است. با این حال بسیاری از نهادهای مدافع حقوق بشر پلیس یونان را به اخراج و پس فرستادن غیرقانونی مهاجرانی متهم می‌کنند که وارد قلمروی این کشور شده اند. یونان این اتهام را رد می‌کند. 

مقام‌های یونان روز جمعه همچنین اعلام کردند ۵ مرد، چهار تبعه سوریه و یک تبعه الجزایری را در نزدیکی مرز زمینی با ترکیه بازداشت کرده اند. به گفته پلیس یونان این افراد ۲۱ تا ۳۲ ساله بدون مجوز وارد این کشور شده و مسلح بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا: اظهارات «خصمانه» اردوغان علیه یونان «نگران کننده» است

یونان برای مقابله با پناهجویان، نیروهای مرزی خود را افزایش می‌دهد

اولین بار در یک کشور مسیحی ارتدوکس؛ پارلمان یونان لایحه ازدواج همجنس‌گرایان را به رای می‌گذارد