اتحادیه اروپا: اظهارات «خصمانه» اردوغان علیه یونان «نگران کننده» است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نگرانی اتحادیه اروپا از تهدیدهای ترکیه علیه یونان
نگرانی اتحادیه اروپا از تهدیدهای ترکیه علیه یونان   -  کپی رایت  canva

اتحادیه اروپا روز دوشنبه نسبت به آنچه «اظهارات خصمانه» رئیس جمهوری ترکیه در خصوص جزایر یونانی دریای اژه خوانده شد، ابراز نگرانی کرد.

رجب طیب اردوغان روز شنبه گذشته در سخنانی مدعی شد که یونان جزایر «غیرنظامی شده» دریای اژه را به اشغال خود درآورده و برای کشورش ایجاد مزاحمت می کند.

آقای اردوغان همچنین ضمن طرح این ادعا که یونان حریم هوایی ترکیه را نقض و برای هواپیماهای کشورش در دریای اژه مزاحمت ایجاد کرده، آتن را به پرداخت بهایی سنگین برای اقدامات خود تهدید کرد.

رئیس جمهوری ترکیه سپس با اشاره ضمنی به فرمول همیشگی عملیات نظامی کشورش در شمال سوریه خطاب به دولتمردان یونان گفت: اشغال جزایر(دریای اژه) توسط شما، ما را به هیچ وجه مقید به چیزی نمی‌کند. وقتی زمانش برسد، ما هر کاری را که لازم است انجام خواهیم داد. ناگهان در یک شب دست به اقدام می‌زنیم.»

اتحادیه اروپا با دو روز تاخیر سرانجام روز دوشنبه به این سخنان واکنش نشان داد و اظهارات رجب طیب اردوغان را خصمانه و تهدید‌آمیز خواند.

پیتر استانو، سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه طی نشستی مطبوعاتی در پاسخ به سوال یک خبرنگار در خصوص اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان گفت: «این اظهارات خصمانهِ رهبری سیاسی ترکیه علیه یونان و مردم یونان (...) باعث نگرانی جدی می شود.»

وی در ادامه تاکید کرد: «ما از ترکیه انتظار داریم که از هرگونه تهدید لفظی خودداری کند و متعهد به ارتقای روابط حسن همجواری باشد.»

آقای استانو سپس افزود: هرگونه اختلاف و مسئله حل نشده در روابط با یونان، باید با حسن نیت، به صورت مسالمت آمیز و از راه گفتگو مطابق با قوانین بین المللی و بر اساس اصل روابط حسن همجواری مورد بررسی قرار گیرد.

سخنگوی جوزپ بورل تاکید کرد: یونان عضو اتحادیه اروپا است و باید به حاکمیت و یکپارچگی تمام کشورهای عضو اتحادیه احترام گذاشت.

آتن هواپیماهای ترکیه را به پرواز بر فراز جزایر یونانی نزدیک به مرز ترکیه متهم می کند. 

اختلافات دیرینه بین دو همسایه منجر به گشت زنی‌های مکرر هواپیماها شده است.

از سوی دیگر ترکیه نیز حضور نیروهای یونانی در این جزایر را بر خلاف معاهدات صلح امضا شده پس از جنگ جهانی اول و دوم می‌داند و آنرا محکوم می کند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید