یونان تخریب درب تاریخی بنای ایاصوفیه در شهر استانبول را محکوم کرد

 درب امپراتوری مسجد ایاصوفیه در استانبول
درب امپراتوری مسجد ایاصوفیه در استانبول Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دروازه امپراتوری، ورودی اصلی مهم‌ترین کلیسای امپراتوری بیزانس یا مسجد ایاصوفیه امروزی است که منحصراً برای گذر امپراتور باز و بسته می‌شده است.

یونان به «خرابکاری» و آسیب رساندن به بخشی از «درب امپراتوری» مسجد ایاصوفیه واکنش نشان داد و خواستار محاکمه مسئولین آن شد.

آگهی

وزارت خارجه یونان با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرد: «ما از تصاویر خرابکاری روی درب امپراتوری بنای ایاصوفیه در استانبول که جزو میراث جهانی است، حیرت‌زده و ناراحتیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در این بیانیه همچنین آمده است: «ما از مقامات ذی‌صلاح می‌خواهیم تا اقدامات لازم را برای محاکمه مسببان [این حادثه] و همچنین ترمیم فوری آسیب‌های وارده به بنا انجام دهند».

نخستین بار «انجمن تاریخ هنر» ترکیه تخریب دروازه تاریخی شاهنشاهی ایاصوفیه متعلق به سده‌ پانزدهم میلادی را در حساب توییتر خود اعلام کرد و با انتشار عکسی از قسمت آسیب‌دیده این درب نوشت: «متوجه شدیم که دروازه تاریخی امپراتوری ایاصوفیه در این وضعیت قرار دارد و حدود ساعت ۲۰ و ۴۵ دقیقه امشب [دوشنبه] از آن عکس گرفتیم.»

در این پست توییتری همچنین از مدیر حفاظت بنای ایاصوفیه که در واکنش به این رویداد اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته که صحنه مربوط به آن در دوربین‌های امنیتی ضبط نشده، شدیدا انتقاد شده است. این مسئول گفته که جای نگرانی نیست و مشکل قابل رفع است. با این حال مسئولان انجمن تاریخ هنر می‌گویند که این فرد به هیچ عنوان شایستگی مدیریت حفاظت از این بنای درجه یک تاریخی را ندارد.

«دروازه امپراتوری» ورودی اصلی مهم‌ترین کلیسای امپراتوری بیزانس یا مسجد ایاصوفیه امروزی است که منحصراً برای گذر امپراتور باز و بسته می‌شده است.

بر پایه برخی افسانه‌ها، درهای این بنا با چوب بلوط کشتی نوح ساخته شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا سقراط، بزرگترین متفکر یونان در چنین روزی جام زهر را سر کشید

بیمارستان یونانی بالکلی استانبول در آتش سوخت

اینفلوئنسرهای آلمانی برای عکس گرفتن با مجسمه ۱۵۰ ساله ایتالیایی، این اثر باستانی را تخریب کردند