Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نخست وزیر یونان از کنگره آمریکا خواست تا مانع فروش سلاح به ترکیه شود

نخست وزیر یونان از کنگره خواست تا مانع فروش سلاح توسط دولت بایدن به ترکیه شود.
نخست وزیر یونان از کنگره خواست تا مانع فروش سلاح توسط دولت بایدن به ترکیه شود. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر یونان از کنگره خواست تا با فروش سلاح از سوی دولت بایدن به ترکیه، مخالفت کند.

آگهی

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان دیروز سه شنبه در جلسه مشترک کنگره آمریکا خواستار عدم فروش تسلیحات نظامی به ترکیه شد. 

میتسوتاکیس بدون اشاره به نام ترکیه گفت: «در زمانی که تمرکز ما بر کمک رسانی به اوکراین برای شکست تجاوز روسیه است، آخرین چیزی که نیاز داریم اضافه شدن منبع دیگری از بی ثباتی در جناح جنوب شرقی ناتو است.»

دولت بایدن از کنگره می خواهد که فروش تسلیحات پیشرفته و سایر تجهیزات نظامی به ترکیه از اعضای ناتو را تایید کند. این بسته عمدتا به آنکارا اجازه می‌دهد تا ناوگان جنگنده های اف ۱۶ خود را ارتقا دهد، اما این همکاری به عنوان زمینه سازی برای فروش احتمالی ده ها اف ۱۶ دیگر نیز در نظر گرفته می شود.

میتسوتاکیس همچنین ترکیه را متهم  به انجام پرواز بر فراز جزایر یونانی کرد و گفت که این پروازها «باید فورا متوقف شود.»

نخست وزیز یونان گفت که می خواهم کاملاً واضح بگویم که ما اقدامات تجاوزکارانه را نمی پذیریم.»

 یونان و ترکیه هر دو از اعضای ناتو هستند. 

بر اساس گزارش ها، ترکیه این اتهامات را رد کرده و یونان را به اقدامات تحریک آمیز در منطقه متهم کرده است.

میتسوتاکیس همچنین در خصوص مناقشه قبرس گفت که  یونان هرگز راه حل دو دولتی در قبرس را نمی پذیرد و از کنگره خواست تا از موضع آتن حمایت کند. او گفت: «از شما اعضای محترم کنگره می‌خواهم زخم بازی را که در ۴۸ سال گذشته باعث درد بی‌پایان یونانی‌‌ها شده است را فراموش نکنید.»

 جزیره قبرس بین یونانیان و منطقه تحت اشغال ترکیه در شمال قبرس تقسیم شده است.

دیروز به رئیس جمهور بایدن گفتم ما هرگز راه حل دو کشوری را در قبرس نمی‌پذیریم. هیچ کس نمی‌تواند ما را انجام آن مجبور کند.
نخست وزیر یونان

نخست وزیر یونان افزود: «این موضوع باید مطابق با قوانین بین المللی و در راستای تصمیمات مربوطه شورای امنیت سازمان ملل متحد حل و فصل شود. همانطور که دیروز به رئیس جمهور بایدن گفتم ما هرگز راه حل دو کشوری را در قبرس نمی‌پذیریم. هیچ کس نمی‌تواند ما را انجام آن مجبور کند.»

نخست وزیر یونان به مناسبت ۲۰۰ امین سالگرد انقلاب یونان و کسب استقلال این کشور از امپراتوری عثمانی، در واشنگتن بسر می‌برد.

میتسوتاکیس از سخنرانی خود در کنگره استفاده کرد تا میان جنگ روسیه در اوکراین و تهدیدات پیش روی یونان تشابهاتی ایجاد کند و در عین حال پیوندهای محکم بین ایالات متحده و یونان و تعهد مشترک آنها به دموکراسی را تقویت کند. اوکسانا مارکارووا، سفیر اوکراین در ایالات متحده نیز در این سخنرانی در مجلس نمایندگان شرکت کرد.

میتسوتاکیس گفت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با حمله به اوکراین «موفق نخواهد شد». او گفت :« پوتین نباید موفق شود، نه تنها به خاطر کشور و ملت اوکراین، بلکه برای ارسال یک پیام، پیامی به سایر رهبران اقتدارگرا که اقدامات تجاوزکارانه که آشکارا قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند، توسط جامعه جهانی کشورهای دموکراتیک قابل تحمل نخواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا: اظهارات «خصمانه» اردوغان علیه یونان «نگران کننده» است

اردوغان در قبرس بار دیگر بر راه حل «دو دولت مستقل» تاکید کرد

یونان و قبرس خواستار فشار بیشتر اروپا به ترکیه شدند