یونان: اجازه ورود «کنترل‌نشده» مهاجران از افغانستان را نخواهیم داد

کیریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان در جزیره ساموس
کیریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان در جزیره ساموس Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان روز جمعه ۱ اکتبر (۹ مهر) پس از بازدید از اردوگاه جدید مهاجران در جزیره ساموس در نزدیکی ترکیه گفت اجازه نخواهد داد بحران مهاجرت سال ۲۰۱۵ مجددا در مرزهای این کشور تکرار شود.

آگهی

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان روز جمعه ۱ اکتبر (۹ مهر) پس از بازدید از اردوگاه جدید مهاجران در جزیره ساموس در نزدیکی ترکیه گفت اجازه نخواهد داد بحران مهاجرت سال ۲۰۱۵ مجددا در مرزهای این کشور تکرار شود.

نخست‌وزیر یونان افزود: «ما مهاجرت‌های بی‌رویه مشابه آن‌چه در سال ۲۰۱۵ مشاهده کردیم را نخواهیم پذیرفت».

در سال ۲۰۱۵ و در پی بالا گرفتن جنگ در سوریه و عراق نزدیک به یک میلیون پناهجو با عبور از ترکیه به یونان و کشورهای اروپایی گریختند. به همین جهت یونان در سال‌های اخیر تدابیر سخت‌گیرانه‌ای را برای مهاجرت غیرقانونی در نظر گرفته است.

در تازه‌ترین این اقدامات این کشور در اوایل ماه جاری اردوگاهی ویژه پناهجویان را با بودجه اتحادیه اروپا در جزیره ساموس افتتاح کرد. این اردوگاه بزرگ و تحت نظارت شدید توسط سیم‌های خاردار احاطه شده است.

این اردوگاه جدید که در مکانی دورافتاده و برای نگهداری ۳ هزار نفر طراحی شده است، با قوانین سخت‌گیرانه کار خواهد کرد. رفت و آمد به این اردوگاه تنها بین ساعات ۸ صبح تا ۸ شب مجاز است و هویت و اثر انگشت پناهجویان به هنگام ورود و خروج کنترل خواهد شد.

یونان که همواره گفته است نمی‌خواهد بار دیگر به «دروازه اتحادیه اروپا» تبدیل شود، اخیرا حصاری ۴۰ کیلومتری را در منطقه اوروس در مرز ترکیه تکمیل کرده است.

آقای میتسوتاکیس گفت: «ما در ارسال پیام به قاچاقچیان موفق بوده‌ایم. مشتریان آن‌ها که می‌خواهند از دریای اژه به یونان بیایند پولشان را هدر داده‌اند.»

اظهارات تازه نخست‌وزیر یونان درباره پناهجویان عمدتا افغان در حالی صورت گرفته است که تصرف افغانستان به دست طالبان در ۱۵ ماه اوت باعث شده تا افغانستان در بحران اقتصادی فرو رود و کمیته بین‌المللی صلیب‌ سرخ هشدار داده است که افغانستان می‌تواند «ظرف چند هفته با قحطی روبرو شود».

آقای میتسوتاکیس روز جمعه گفت یونان از ۲۶ وکیل و قاضی زن افغان و خانواده‌های آنان استقبال کرده، اما چنین مواردی را «استثنا» خواند و اضافه کرد «نباید از آن‌‌ها به عنوان قاعده برداشت شود».

پیشتر آقای میتسوتاکیس پیشتر اردوگاه سابق پناهجویان در جزیره واتی را که در وضعیت اسف‌باری قرار داشت «کمپ شرمندگی» و «ننگ برای کرامت انسانی» خوانده بود. این اردوگاه که در جریان یک آتش‌سوزی همراه با اردوگاه موریا در جزیره لسبوس در سال گذشته از بین رفت، به نمادی از شرایط دشوار زندگی پناهجویان تبدیل شده بود.

نخست‌وزیر یونان در جریان ملاقات خود از این اردوگاه همچنین خواستار سیاست مشترک اتحادیه اروپا در امور مهاجرت و پناهندگی شد و گفت بدون تامین بودجه از سوی این نهاد، ساخت این اردوگاه‌ها نمی‌تواند تمام شود.

در حالی که دولت یونان سرگرم برنامه‌ریزی برای ساخت اردوگاه‌های مشابهی مخصوص پناهجویان در دیگر جزایر نزدیک به ترکیه است، گروه‌های حقوق بشری می‌گویند این اردوگاه‌ها بیشتر شبیه به «زندان» هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین‌الملل یونان را به «فشار سیستماتیک» بر مهاجران برای بازگشت متهم کرد

یونان بیش از ۱۴۰۰ پناهجو را به ترکیه بازمی‌گرداند

روایت تکان‌دهنده مهاجران از فاجعه غرق شدن لنج؛ «تلاش نافرجام گارد ساحلی یونان حادثه را رقم زد»