روایت سفیر فرانسه از مرغ مینای دختر افغان که به فرانسوی سلام می‌کند

عکسی که سفیر فرانسه در امارات از مرغ مینا منتشر کرده است
عکسی که سفیر فرانسه در امارات از مرغ مینا منتشر کرده است Copyright اکانت توییتری سفیر فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای شاتل در ادامه گفت که هر روز تلاش می‌کرد تا به او کلمات جدید به فرانسه آموزش دهد اما یک مشکل وجود داشت: «جوجی مردان را دوست ندارد. او با اخم و عصبانیت به من نگاه می‌کرد در حالی که به زنان می‌خندید.»

آگهی

سفیر فرانسه در امارات روایت به امانت گرفتن یک پرنده خانگی از یک دختر افغان را که در زمان تسلط کامل طالبان بر کابل از افغانستان گریخت بیان کرد.

خاویر شاتل، سفیر فرانسه در ابوظبی در یک رشته توییت گفت عالیه، دختر افغان هنگام فرار از کشورش خیلی تلاش کرد تا پرنده محبوبش را در کنار خود نگه دارد.

آقای شاتل در ابتدای توییت خود گفت که می‌خواسته این داستان را از مدت‌ها قبل بیان کند: «در جریان عملیات خروج برخی از افغان‌ها، دختری خسته به پایگاه هوایی الظفره با یک چیز عجیب وارد شد: یک پرنده.»

وی افزود که دختر در فرودگاه کابل تلاش کرده بود تا این دارایی گرانبها را با خود بیاورد.

اما علیه پس از طی بیش از ۱۸۰۰ کیلومتر با هواپیمای مسافربری همراه با «جوجی» نامی که او برای پرنده مینا گذاشته بود مجبور شد تا او را در امارات بگذارد تا برای شروع یک زندگی جدید راهی فرانسه شود.

سفیر فرانسه در ادامه گفت که دختر در سکوت گریه می‌کرد چراکه مجبور بود پرنده‌اش را رها کند. این پرونده به دلایل بهداشتی نمی‌توانست از امارات به فرانسه برود.

رشته توییت آقای شاتل

آقای شاتل اما به او قول داد که در محل اقامتش از پرنده مراقبت کند و به او غذا دهد: « به او گفتم هر زمانی که بخواهد می‌تواند به ملاقاتش بیاید و او را پس بگیرد.»

وی اضافه کرد: «من نگاه ناامیدانه همراه با قدردانی او را فراموش نخواهم کرد.»

سفیر فرانسه در روایت خود به دو هفته تلاش برای خروج نیروها و افراد از پایگاه هوایی الظفره اشاره کرد که باعث شد در شبانه روز تنها دو تا سه ساعت استراحت کند و در نهایت به سراغ «جوجی» رفت تا او را به محل سفارت ببرد.

او در این رشته توییت گفت که حرکت از پایگاه هوایی تا سفارت طبق برنامه پیش نرفت و پرنده از جعبه خود پرید و زیر صندلی پنهان شد.

وی اضافه کرد: «این مینای کوچک پر انرژی از جعبه‌اش فرار کرد و در خودرو آشفتگی زیادی ایجاد کرد: «او زیر صندلی پنهان شد و تکان نمی‌خورد.»

سفیر فرانسه ادامه داد که پس از تلاشی سخت سرانجام توانست او را راهی خانه موقت جدید خود در ابوظبی کند.

وی بخشی از این تلاش را در ویدئویی همراه رشته توییت خود به اشتراک گذاشت.

آقای شاتل با اشاره به قفسی که برای این پرنده مینا تهیه کرده‌اند افزود: «حالا صبح‌های خنک را در باغ می‌گذراند و حتی یاد گرفته است «بونژور» (سلام به فرانسوی) بگوید.»

سفیر در ادامه روایت گفت: «او اکنون یک دوست دختر دارد. پرنده‌ای که هر روز به دیدار او می‌آید.»

وی افزود: «او حالش بهتر شده است و شروع به گفتن چیزهای مرموز به زبانی می‌کند که ما نمی‌فهمیم»

آقای شاتل در ادامه گفت که هر روز تلاش می‌کرد تا به او کلمات جدید به فرانسه آموزش دهد اما یک مشکل وجود داشت: «جوجی مردان را دوست ندارد. او با اخم و عصبانیت به من نگاه می‌کرد در حالی که به زنان می‌خندید.»

وی به تلاش‌های روزانه اما ناامیدانه‌اش در یاددادن «بونژور» به جوجی اشاره کرد و گفت: «یک روز مدیر زن محل سفارت ویدئویی از پرونده برای من فرستاد که پرنده می‌گفت بونژور.»

آگهی

عالیه به تازگی سفیر را در توییتر پیدا کرده است و از دیدن جوجی محبوبش خوشحال شده است.

سفیر فرانسه در پایان گفت که به دختر افغان که هم اکنون در پاریس است قول داده است تا پرونده‌اش را به او برگرداند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان روند صدور و توزیع گذرنامه در افغانستان را از سرگرفت

هنرجویان موسسه ملی موسیقی افغانستان راهی پرتغال شدند

«نان و گل‌های سرخ»؛ مستندی درباره افغانستان به تهیه‌کنندگی جنیفر لارنس در جشنواره کن به نمایش در‌آمد