طالبان روند صدور و توزیع گذرنامه در افغانستان را از سرگرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
گذرنامه های شهروندان افغان
گذرنامه های شهروندان افغان   -  کپی رایت  AP Photo

اداره گذرنامه امارت اسلامی افغانستان روز سه شنبه ۵ اکتبر اعلام کرد که روند صدور و توزیع گذرنامه در این کشور از سرگرفته شده‌ است. عالم گل حقانی، سرپرست اداره گذرنامه دولت طالبان همچنین گفت که گذرنامه‌های ۲۵ هزار نفر آماده توزیع است.

سعید خوستی، رییس بخش مطبوعات وزارت داخله دولت طالبان هم گفت که گذرنامه ها همچنان با عنوان «جمهوری اسلامی افغانستان» صادر و توزیع می‌شوند.

اگرچه فعالیت بیشتر دستگاه‌های حکومتی در افغانستان پس از تشکیل کابینه موقت طالبان شروع شده بود اما اداره گذرنامه این کشور با گذشت دو هفته از انتخاب مسئولش همچنان غیرفعال بود.

به گزارش منابع خبری از افغانستان، تصمیم صدور گذرنامه به دستور شورای وزیران طالبان بوده است. این شورا همچنین خواستار از سرگیری صدور شناسنامه برای شهروندان افغان شده‌ است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در هر حال گزارش های خبری از افغانستان حکایت از آن دارند که برخی از شهروندان این کشور منتظر صدور گذرنامه هایشان هستند تا با گرفتن آن به خارج از کشور سفر کنند.

برخی رسانه‌های افغانستان به نقل از اداره گذرنامه دولت طالبان از درخواست ۱۷۰ هزار شهروند این کشور برای دریافت گذرنامه در دو ماه گذشته خبر دادند که به صورت آنلاین انجام شده است.

این در حالی است که مسئولان اداره گذرنامه دولت طالبان گفته‌اند که به اندازه کافی گذرنامه در این اداره موجود است، به گونه‌ای که تا هشت ماه آینده ضرورتی برای چاپ گذرنامه های جدید وجود ندارد.