Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هنرجویان موسسه ملی موسیقی افغانستان راهی پرتغال شدند

خروج هنرجویان موسیقی از افغانستان
خروج هنرجویان موسیقی از افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هنرجویان و اعضای مدرسه موسیقی افغانستان بدین ترتیب به ده‌ها هزار شهروند افغان از جمله شماری از ورزشکاران و هنرمندان پیوستند که از ماه اوت به این سو بواسطه افزایش محدودیت‌ها و آزادی‌های اجتماعی در افغانستان پس از حاکم شدن گروه طالبان از این کشور گریختند.

آگهی

بیش از یکصد نفر از هنرجویان، فارغ‌التحصیلان و اعضای هیئت علمی موسسه ملی موسیقی افغانستان در پی تشکیل دولتی جدید از سوی طالبان موفق به خروج از این کشور شدند.

مدیر این موسسه روز دوشنبه با اعلام این مطلب به آسوشیتدپرس گفت که این افراد با پروازی از کشور خارج و عازم پرتغال شدند که پیش‌تر با درخواست پناهندگی‌ انها موافقت کرده بود.

هواپیمایی که هنرجویان، فارغ‌التحصیلان و مدرسان موسسه ملی موسیقی افغانستان با آن از این کشور خارج شدند ۲۳۵ مسافر را حمل می‌کرد و روز یکشنبه فرودگاه بین‌المللی کابل را به مقصد قطر ترک کرد.

این بزرگترین پرواز حامل غیرنظامیان افغان به خارج از کشور پس از تسلط کامل گروه طالبان بر خاک این کشور در ماه اوت گذشته بوده است.

شبه‌نظامیان اسلامگرا دو هفته پیش از خروج نظامیان آمریکایی و نیروهای تحت ماموریت ناتو که از بیست سال پیش در این کشور حضور داشتند بر افغانستان مسلط شدند.

طالبان پس از به دست گرفتن قدرت با دادن وعده‌هایی مدعی شدند که رویکرد خود را نسبت به گذشته تغییر داده‌اند اما گذشت زمان نشان داد که این ادعا‌ چندان با واقعیت همخوانی ندارد.

حکمرانان فعلی افغانستان هنوز اجازه تحصیل زنان در مقاطع تحصیلی راهنمایی به بالا را صادر نکرده و ضمن جلوگیری از فعالیت زنان در حوزه اطلاع رسانی و هنر بسیاری از پایگاه‌ها و رسانه‌های این کشور را نیز تعطیل کرده‌اند.

احمد سرمست، بنیانگذار و مدیر مدرسه موسیقی افغانستان که خود در مبلورنِ استرالیا سکونت دارد با استقبال از خروج هنرجویان و مدرسان موسسه‌اش به آسوشیتدپرس گفت: «شما نمی‌توانید تصور کنید که من چقدر خوشحالم؛ دیروز با شنیدن این موضوع ساعت‌ها گریه کردم.»

هنرجویان و اعضای مدرسه موسیقی افغانستان بدین ترتیب به ده‌ها هزار شهروند افغان از جمله شماری از ورزشکاران و هنرمندان پیوستند که از ماه اوت به این سو بواسطه افزایش محدودیت‌ها و آزادی‌های اجتماعی در افغانستان پس از حاکم شدن گروه طالبان از این کشور گریختند.

Saurabh Das/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
هنرجویان مدرسه موسیقی در افغانستانSaurabh Das/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

از جمله این اقشار می‌توان به تیم روباتیک زنان افغانستان ملقب به «رویاهای افغان» و نیز تیم فوتبال دختران این کشور اشاره کرد که پس از خروج از کشور به ترتیب عازم مکزیک و پرتغال شدند.

طالبان اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی، زمانی که قدرت را در افغانستان در دست داشتند به کلی موسیقی در این کشور را ممنوع اعلام کرده بودند.

دولت جدید هنوز به صورت رسمی گامی در این سو برنداشته اما علاقمندان و فعالان حوزه موسیقی نگران آن هستند که فرمان ممنوعیت به زودی از سوی مقامات امارت اسلامی صادر شود.

این در حالیست که بنا به گزارش‌ منابع مطلع، برخی از اعضای گروه طالبان اجرای خودسرانه مقررات و محدودیت‌ها را در برخی مناطق آغاز کرده و فعالان موسیقی را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند.

افغانستان از نوعی موسیقی سنتی قوی و پرجاذبه بهره‌مند است که تا حد زیادی از سبک موسیقی کلاسیک ایرانی و هندی تاثیر پذیرفته است؛ موسیقی پاپ نیز در این کشور طی بیست سال گذشته بسیار پر رونق و پر مخاطب بوده است.

موسسه ملی موسیقی افغانستان که به فراگیر و در دسترس بودن برای عموم شهروندان شهرت داشت سال ۲۰۱۰ توسط احمد سرمست تاسیس شد.

این موسسه خیلی زود به دلیل تنوع فعالیت‌ها از جمله اجرای موسیقی توسط هنرجویان در ایالات متحده آمریکا و اروپا به عنوان یکی از جلوه‌های افغانستان جدید مطرح گردید.

کلاس‌های درس در مدرسه خالی از هنرجو است و محوطه این موسسه هنری نیز تحت اشغال و کنترل اعضای شبکه حقانی، از تندروترین شاخه‌های گروه طالبان قرار دارد.

موسس این مدرسه اکنون در حال برنامه‌ریزی است تا با تشکیل کلاس‌هایی در پرتغال زمینه ادامه تحصیلات هنرجویان را با کم‌ترین وقفه فراهم کند.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند