Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عادت دستان مرکل؛ چگونه ژست صدراعظم آلمان با انگشتانش به نمادی سیاسی تبدیل شد؟

ژست معروف دستان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان
ژست معروف دستان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اولاف شولتز، نامزد حزب سوسیال دموکرات در عکسی که از او بر روی جلد یکی از مجله‌های آلمان منتشر شد دستانش را مانند آنگلا مرکل در مقابلش قرار داد. او به این ترتیب امیدوار است تا بتواند خود را به عنوان جانشین طبیعی صدراعظم آلمان به رای‌دهندگان معرفی کند.

آگهی

حرکت دستان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که پیش از این نیز خبرساز شده بود اکنون در آستانه انتخابات پارلمانی این کشور به نمادی از میراث ۱۶ ساله زمامداری او و حفظ رویکرد وی در حکمرانی تبدیل شده است.

آنگلا مرکل اولین بار در سال ۲۰۰۲ میلادی و در جریان ظاهر شدن در برابر دوربین‌های عکاس یکی از مجله‌های آلمان دستانش را به شکل لوزی در مقابلش قرار داد. او که در آن زمان رهبر حزب دموکرات مسیحی بود هنوز سه سال با به دست گرفتن زمام امور در برلین فاصله داشت.

کلودیا کمپف، عکاس مجله «اشترن» می‌گوید آنگلا مرکل در آن زمان نمی‌دانست با دستانش باید چه کار بکند و در نهایت انگشتانش را به یکدیگر چسباند و با شست‌هایش شکل لوزی درست کرد. کلودیا کمپف می‌گوید همان موقع در واکنش به ژست دستان صدراعظم آینده آلمان به او گفت: «خیلی شبیه دختر یک کشیش شده‌اید.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آنگلا مرکل طی یک دهه بعد این عادت دستانش را در عرصه سیاسی ترک نکرد. او بعدها در سال ۲۰۱۳ درباره ژست دستانش گفت: «مساله بیشتر این است که دستانتان را کجا بگذارید!»

او با این حال افزود که عادت درست کردن شکل لوزی با دستان تا حدی به علاقه‌اش به «تقارن» بر می‌گردد.

این ژست دستان آنگلا مرکل به تدریج در طول دوره زمامداری او به اندازه خود وی در آلمان مشهور شد و حتی اکنون صفحه‌ای در پایگاه اینترنتی «ویکی‌پدیا» درباره آن وجود دارد.

رقابت سیاسی بر سر تصاحب میراث مرکل به ژست دستان صدراعظم هم کشیده شد

AP Photo
ژست دستان آنگلا مرکلAP Photo

احزاب سیاسی و نامزدهای آنها برای جانشینی آنگلا مرکل اکنون در آستانه انتخابات پارلمانی این کشور به دنبال استفاده از عادت دستان صدراعظم آلمان برای جلب نظر رای دهندگان هستند.

اولاف شولتز، نامزد حزب سوسیال دموکرات در عکسی که از او بر روی جلد یکی از مجله‌های آلمان منتشر شد دستانش را مانند آنگلا مرکل در مقابلش قرار داد.

او که اکنون به عنوان وزیر دارایی در دولت ائتلافی آنگلا مرکل حضور دارد امیدوار است تا بتواند خود را به عنوان جانشین طبیعی صدراعظم آلمان به رای‌دهندگان معرفی کند. راهبردی که به نظر می‌رسد با توجه به پیشتازی سوسیال دموکرات‌ها در نظرسنجی‌ها موفق بود.

با این حال حرکت اولاف شولتز در تقلید ژست دستان آنگلا مرکل اعتراض هم‌حزبی‌های صدراعظم آلمان را برانگیخت. آرمین لاشت، نامزد حزب دموکرات مسیحی خطاب به اولاف شولتز گفت: «نمی‌توانید این طرف و آن طرف بروید و شکل لوزی درست کنید و همزمان مانند زاسکیا اسکن [رهبر جناح چپ حزب سوسیال دموکرات] سخن بگویید.»

شخص آنگلا مرکل نیز به تقلید اولاف شولتز از حرکات دستانش اعتراض کرد و گفت که بین او و نامزد حزب سوسیال دموکرات برای جانشینی‌اش «تفاوت زیادی» وجود دارد.

AP Photo
تبلیغ انتخاباتی حزب دموکرات مسیحی در سال ۲۰۱۳AP Photo

حزب دموکرات مسیحی پیش از این در جریان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۳ بر روی بیلبوردی بزرگ در مرکز برلین عکس دو هزار دست را کنار هم قرار داد تا همه این دستها در کنار یکدیگر شکل دستان آنگلا مرکل را پیدا کنند.

بر روی این بیلبورد بزرگ با طول ۷۰ و عرض ۲۰ متر شعار «آینده آلمان در دستان درستی است» نقش بسته بود. روزنامه گاردین در بریتانیا پس از پیروزی آنگلا مرکل و هم‌حزبی‌هایش در انتخابات هشت سال پیش از عادت دستان صدراعظم آلمان به عنوان «یکی از قابل تشخیص‌ترین ژست‌ دستها» در جهان یاد کرد.

برخی از هواداران صدراعظم آلمان عادت دستان آنگلا مرکل را نمادی از «پل» و گروهی دیگر آن را نشانه‌ای از یک «سقف محافظ» دانسته‌اند.

انتخابات پارلمانی آلمان قرار است روز ۲۶ سپتامبر (چهارم مهر) برگزار شود تا پس از آن رایزنی‌ها برای تشکیل دولت ائتلافی آینده و تعیین جانشین آنگلا مرکل صورت گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرکل شغل پیشنهادی در سازمان ملل را رد کرد

مرکل برای کمک به هم‌حزبی‌هایش در گردهمایی انتخاباتی لاشت شرکت کرد

چرخش در کمتر از ۲۴ ساعت؛ رهبر محافظه‌کاران آلمان از همکاری با راست‌افراطی پشیمان شد