Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وزیر خارجه هلند به‌دلیل نحوه مدیریت خروج از افغانستان مجبور به استعفاء شد

سیخرید کاخ، وزیر خارجه هلند
سیخرید کاخ، وزیر خارجه هلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سیخرید کاخ، وزیر خارجه هلند چهارشنبه شب در جریان بحث‌های مجلس نمایندگان پذیرفته بود که واکنش کُند دولت به هشدارها درباره شرایط افغانستان احتمالا باعث شده است تا شماری از افغان‌ها امکان خروج به موقع از افغانستان را پیدا نکنند.

آگهی

سیخرید کاخ، وزیر خارجه هلند روز پنجشنبه بر سر نحوه مدیریت خروج اتباع این کشور و گروهی از افغان‌ها از افغانستان مجبور به کناره‌گیری از سمتش شد.

استعفای سیخرید کاخ به دنبال تصویب قطعنامه‌ای علیه او در مجلس نمایندگان هلند بر سر تخلیه اتباع هلندی و افغان از افغانستان صورت گرفت. نمایندگان مجلس هلند در این قطعنامه به طور رسمی از مدیریت پرونده خروج از افغانستان انتقاد کرده‌اند.

وزیر خارجه هلند بلافاصله پس رای مجلس به این قطعنامه در برابر نمایندگان گفت: «مجلس بر این باور است که دولت غیرمسئولانه عمل کرده است. من به عنوان وزیری که مسئول نهایی بودم چاره‌ای جز پذیرش پیامدهای چنین قضاوتی ندارم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی افزود: «برداشت من از دموکراسی و سنت دولتمان این است که وقتی [مجلس نمایندگان] از سیاست یک وزیر انتقاد می‌کند، او باید کناره‌گیری کند. به همین دلیل من استعفای خودم از وزارت خارجه را به اعلیحضرت [پادشاه ویلم الکساندر] تقدیم می‌کنم.»

سیخرید کاخ چهارشنبه شب در جریان بحث‌های مجلس نمایندگان پذیرفت که واکنش کُند دولت به هشدارها درباره شرایط افغانستان احتمالا باعث شده است تا شماری از افغان‌ها امکان خروج به موقع از افغانستان را پیدا نکنند. کارکنان محلی سفارت هلند در کابل و مترجمانی که سابقه همکاری با نظامیان هلند را دارند از جمله این افراد هستند.

سیخرید کاخ در حالی از عضویت در دولت موقت هلند کناره‌گیری کرد که مذاکرات بین احزاب این کشور بر سر تشکیل دولت ائتلافی در جریان است.

وزیر خارجه هلند دومین وزیر خارجه یک کشور اروپایی است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به دلیل تحولات افغانستان سمت خود را از دست می‌دهد. بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا روز چهارشنبه دومینیک راب، وزیر خارجه دولتش را که در جریان رویدادهای افغانستان با انتقادهای زیادی روبرو شده بود از سمتش کنار گذاشت. دومینیک راب اکنون به عنوان وزیر دادگستری در کابینه بوریس جانسون مشغول به کار شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای امنیت ماموریت هیات معاونت ملل متحد در افغانستان را ۶ ماه تمدید کرد

ائتلاف راست‌ها برای تشکیل دولت در هلند؛ خیرت ویلدرس نخست وزیر نمی‌شود

چرا سازمان اطلاعات هلند بعد از جنگ جهانی دوم از یهودیان جاسوسی می‌کرد؟