شورای امنیت ماموریت هیات معاونت ملل متحد در افغانستان را ۶ ماه تمدید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شورای امنیت سازمان ملل متحد
شورای امنیت سازمان ملل متحد   -  Copyright  AP Photo

شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه ۱۷ سپتامبر، ماموریت سیاسی هیات معاونت ملل متحد در افغانستان را به مدت شش ماه تمدید کرد.

در قطعنامه‌ای که به اتفاق آرا از سوی ۱۵ عضو شورای امنیت به تصویب رسید، بر اهمیت یک دولت فراگیر در افغانستان تاکید شد. اعضای شورای امنیت همچنین خواهان «مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان و احترام به حقوق بشر» از جمله برای زنان، کودکان و اقلیت‌ها در افغانستان شدند.

متن این قطعنامه از سوی استونی و نروژ تهیه شده بود. شورای امنیت در قطعنامه دیگری در ماه اوت گذشته خواستار آزادی جابجایی و مسافرت برای افغان‌هایی شد که مایل به ترک کشور هستند. آن قطعنامه ۱۳ رای به دست آورد و روسیه و چین از دادن رای موافق خودداری کردند.

شورای امنیت در جدیدترین قطعنامه خود بر «نقش مهمی که سازمان ملل در ترویج صلح و ثبات در افغانستان» دارد تاکید کرد.

این قطعنامه همچنین «نیاز به تلاش مضاعف برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان» را به رسمیت می‌شناسد و بر «اهمیت مبارزه با تروریسم» در این کشور تاکید می‌کند.

به گفته منابع دیپلماتیک، طالبان با تمدید ماموریت سازمان ملل مخالف نکرده‌اند.

یک کارشناس در سازمان ملل به شرط ناشناس ماندن در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت که طالبان مجبور به انعطاف‌پذیری بیشتری هستند.

وی افزود که طالبان به سازمان ملل نیاز دارند و این اهرم ما است تا بتوانیم بر تصمیم‌های آن‌ها تاثیر بگذاریم.

اعضای شورای امنیت در قطعنامه خود از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواستند تا اواسط ماه مارس آینده، هر دو ماه یکبار از وضعیت افغانستان و فعالیت‌های یوناما به آن‌ها گزارش داده شود. آن‌ها همچنین درخواست کرده‌اند تا ۳۱ ژانویه سال آینده گزارش مکتوبی درباره آینده ماموریت سازمان ملل به آن‌ها داده شود.