Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فرمانده ارتش آمریکا: از ترس حمله ترامپ به چین پنهانی به پکن هشدار داده بودم

ژنرال مارک میلی، فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا
ژنرال مارک میلی، فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اگر بنا باشد حمله کنیم، پیش از آن به شما خبر می‌دهم. غافلگیری در کار نخواهد بود.»

آگهی

فرمانده کل ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد که همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اخیر در آمریکا در تماس با همتای چینی خود به او اطمینان خاطر داده که ایالات متحده به چین حمله نخواهد کرد.

طبق نوشته کتابی با نام «مخاطره»، که بخش‌هایی از آن پیش از انتشار در مطبوعات آمریکا چاپ شده، ژنرال مارک میلی عنوان کرد که نخستین بار ۴ روز پیش از انتخابات آمریکا و دومین بار ۲ روز پس از حمله به ساختمان کنگره، پنهانی به ژنرال لی‌ژو چنگ، همتای چینی خود گفته است که «اوضاع در ایالات متحده تحت کنترل است.»

وی تصریح کرد که در نخستین تماس به فرمانده چینی گفته است: «ژنرال لی، به شما اطمینان می‌دهم که دولت آمریکا پابرجاست و همه چیز خوب پیش می‌رود. ما هیچگونه تحرک نظامی علیه شما نخواهیم داشت.» و در تماس دوم خود نیز گفته است: «اگر بنا باشد حمله کنیم، پیش از آن به شما خبر می‌دهم. غافلگیری در کار نخواهد بود.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در کتاب «مخاطره» همچنین عنوان شده که ژنرال مارک میلی در حول‌وحوش حمله به ساختمان کنگره آمریکا با شماری از سران نظامی دیگر کشورها از جمله روسیه و بریتانیا و پاکستان تماس‌های مشابهی داشته است. همچنین عنوان شده که فرمانده ستاد مشترک ارتش چنان نگران تصمیمات ناگهانی رئیس جمهوری وقت بوده که خواستار به تعویق افتادن تمامی تمرینات نظامی و رزمایش‌های آمریکا در محدوده اقیانوس آرام شده است.

از سوی دیگر دونالد ترامپ، رئيس جمهوری پیشین ایالات متحده در واکنش به اظهارات اخیر مارک میلی او را «ابله» خواند و خواستار «اقدامات قانونی» علیه وی شد. رئيس جمهوری پیشین آمریکا گفت: «اگر ثابت شود که میلی پشت سر رئیس جمهورش با همتای چینی‌ خود مراوده داشته و به چینی‌ها گفته که خبر حمله‌ای را به آنها می‌دهد، به‌گمانم باید به جرم خیانت دادگاهی شود.»

به‌نوشته رسانه‌های آمریکا، کتاب اخیر همچنین جزئیات تازه‌ای را از تلاش ترامپ برای باقی ماندن در قدرت پس از شکست در برابر بایدن به نمایش می‌گذارد. کتاب «مخاطره» نوشته باب وودوارد، روزنامه‌نگار نامدار واشنگتن پست و رابرت کوستا، بناست طی روزهای آینده در ایالات متحده منتشر شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تماس تلفنی مقام آمریکایی با چین در دوره ترامپ؛ میلی: این تماس در محدوده شغلی‌ام بود

«همتاسازی» پنتاگون با چین؛ نبرد شهپادها در عصر جدید جنگ‌های دریایی با توجه به نمونه اوکراین و یمن

اولین نبرد هوایی بین یک جنگنده تحت کنترل هوش مصنوعی و انسان انجام شد