نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد خواستار تشدید تحریم‌ها علیه طالبان شد

فرودگاه بین‌المللی کابل
فرودگاه بین‌المللی کابل Copyright Bernat Armangue/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Bernat Armangue/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

غلام اسحاق‌زی می‌گوید تظاهرات اخیر در افغانستان نشان داد مردم نظام استبدادی طالبان را نمی‌پذیرند.

آگهی

غلام اسحاق‌زی، نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد شامگاه پنجشنبه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تا تحریم‌ها علیه طالبان را تشدید کند. وی طالبان را به سبعیت و ارتکاب احتمالی جنایات جنگی در پنجشیر متهم کرد. 

با وجود اعلام اعضای کابینه طالبان، نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد فردی است که از سوی دولت اشرف غنی به این مقام منصوب شده بود.

آقای اسحاق‌زی که در جریان جلسه شورای امنیت درباره افغانستان صحبت می‌کرد از سازمان ملل خواست تا طالبان را به‌عنوان حاکمان جدید به رسمیت نشناسد و تحریم‌های موجود علیه اعضای کابینه طالبان، به‌ویژه ممنوعیت سفر آن‌ها را تشدید کند.

با وجود وعده طالبان به برپایی دولت «همه‌شمول» اعلام اسامی هیات دولت از سوی این گروه با واکنش منفی بسیاری از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله ملل متحد و اتحادیه اروپا شده است.

نماینده افغانستان در سازمان ملل گفت: «تظاهرات اخیر در کابل پیامی قوی به طالبان داد و آن اینکه مردم افغانستان نظام استبدادی تحمیل شده را نمی‌پذیرند.» 

پس از سقوط سریع و بدون مقاومت کابل، علاوه بر رویارویی نظامی در پنجشیر، بسیاری از شهرهای افغانستان صحنه اعتراض به طالبان، به‌ویژه از سوی زنان بوده است. هفته گذشته شمار قابل توجهی از شهروندان کابل با شعار مرگ بر استبداد و مرگ بر پاکستان در خیابان‌های پایتخت راهپیمایی کردند. 

غلام اسحاق‌زی طالبان را به وحشیگری و احتمالا ارتکاب جنایات جنگی در جریان تصرف پنجشیر متهم کرد. 

ولایت کوچک پنجشیر در پی بی‌نتیجه ماندن گفت‌وگوها میان احمد مسعود و طالبان، سرانجام سه‌شنبه هفته گذاشته به دست نیروهای نظامی امارت اسلامی افتاد. 

با وجود درخواست تشدید تحریم‌ها علیه طالبان، آقای اسحاق‌زی از طرح ادامه و تقویت کمک‌های بشردوستانه به افغانستان حمایت کرد. سازمان ملل متحد نسبت به شرایط وخیم اقتصاد متلاشی افغانستان در آستانه فصل زمستان هشدار داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران اقتصادی در افغانستان؛ مردم از شدت فقر به فروختن اثاث منزل روی آوردند

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد

غارت میراث فرهنگی افغانستان؛ گنجینه‌های باستانی در ۱۶۲ مکان با بولدوزر تخریب شد