Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

واکنش‌‌ها به تشکیل دولت در افغانستان؛ آمریکا: طالبان را بر اساس عمل‌شان قضاوت می‌کنیم

نیروهای مسلح طالبان در کابل
نیروهای مسلح طالبان در کابل Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی طالبان روز گذشته تشکیل دولت جدید موقت در افغانستان را اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا با ابراز نگرانی از حضور برخی از نام‌ها در این فهرست گفت که طالبان را بر اساس اقداماتش قضاوت می‌کند، نه بر اساس حرف‌هایش.

آگهی

در حالی طالبان روز گذشته تشکیل دولت جدید موقت در افغانستان را اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا با ابراز نگرانی از حضور برخی از نام‌ها در این فهرست گفت که طالبان را بر اساس اقداماتش قضاوت می‌کند، نه بر اساس حرف‌هایش.

از سوی دیگر پاکستان می‌گوید میزبان نشست مجازی وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان برای بحث و گفت‌وگو درباره این کشور است. در بیانیه وزارت خارجه پاکستان آمده است که در نشست روز چهارشنبه چین، ایران، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان شرکت خواهند کرد.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان ریاست این نشست را بر عهده خواهد داشت. وی هدف از نشست را «همکاری با یکدیگر برای دستیابی به هدف مشترک برای یک افغانستان با ثبات و همراه با صلح» عنوان کرد که برای «ایجاد پیوندهای قوی اقتصادی ضروری است.»

این تحولات یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که طالبان ایجاد یک دولت موقت در افغانستان را اعلام کرد.

تاکنون پاکستان درباره تشکیل دولت موقت اظهارنظری نکرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان روز گذشته گفت که ملا محمدحسن آخوند به عنوان رئیس‌الوزرا و ملا عبدالغنی برادر، به عنوان معاون اول و عبدالسلام حنفی نیز به عنوان معاون دوم او انتخاب شده‌اند. هر دو معاون رئیس الوزار از جمله بنیانگذاران طالبان در افغانستان محسوب می‌شوند.

علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران در توییتی در واکنش به دولت جدید افغانستان گفت: «اولویت اول افغانستان ثبات و آرامش است. بی‌توجهی به ضرورت ایجاد حکومت فراگیر، مداخله خارجی و استفاده از ابزار نظامی به جای گفتگو برای پاسخگویی به مطالبات اقوام و گروه‌های اجتماعی، نگرانی‌های اصلی دوستان مردم افغانستان است.»

توییت شمخانی

لولوه الخاطر، سخنگوی وزارت خارجه قطر نیز معتقد است که طالبان مقدار زیادی عمل‌گرایی از خود نشان دادند. وی بدون حمایت از به رسمیت شناختن طالبان افزود: «آن‌ها عملا حاکمان [افغانستان] هستند، در این مورد هیچ شکی وجود ندارد.»

آمریکا: در حال ارزیابی دولت جدید افغانستان هستیم

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا می‌گوید که در حال ارزیابی دولت جدید افغانستان است که طالبان اعضای آن را معرفی کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است: «ما متوجه شدیم که فهرست اسامی اعلام شده تنها شامل افرادی است که از اعضای طالبان یا نزدیکان آن‌ها هستند و هیچ زنی در بین آن‌ها نیست.»

آسوشیتدپرس
وزیر امور خارجه آمریکا در قطر و در دیدار با اعضای تیم روباتیک افغانستانآسوشیتدپرس

این نهاد تاکید کرد که نگران وابستگی و سوابق برخی از افراد هستند: «ما می‌دانیم که طالبان این افراد را به‌عنوان کابینه موقت معرفی کرده است. با این حال، ما طالبان را بر اساس اقداماتش قضاوت می‌کنیم، نه بر اساس حرف‌هایش. ما انتظارات خود را به روشنی بیان کردیم که مردم افغانستان مستحق یک دولت فراگیر هستند.»

در این بیانیه بار دیگر از طالبان خواسته شده است که خاک افغانستان برای تهدید علیه هیچ کشور دیگری مورد استفاده قرار نگیرد و اجازه دسترسی برای کمک‌های بشردوستانه داده شود.

واکنش جبهه مقاومت ملی: کابینه طالبان غیرقانونی و نامشروع است

جبهه مقاومت ملی افغانستان که هم اکنون در پنجشیر با نیروهای طالبان می‌جنگند نیز در بیانیه‌ای در واکنش به دولت جدید این کشور گفت که این کابینه را غیرقانونی و نماد بارز دشمنی این گروه با مردم افغانستان می‌داند. این نهاد از مردم افغانستان خواست که «برای رهایی از اشغال طالبان» به مقاومت و ایستادگی ادامه دهند.

جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود همچنین تاکید کرد که حکومت «غیرقانونی و نامشروع» طالبان را تهدیدی برای ثبات و امنیت افغانستان، منطقه و جهان می‌داند.

ایجاد حکومت مردمسالار، مشروع و قانونی تنها از طریق اراده و رای مردم در یک انتخابات سراسری و مورد تایید جامعه جهانی می‌تواند ایجاد شود.
جبهه مقاومت ملی افغانستان

این نهاد تصریح کرد که «ایجاد حکومت مردمسالار، مشروع و قانونی تنها از طریق اراده و رای مردم در یک انتخابات سراسری و مورد تایید جامعه جهانی می‌تواند ایجاد شود.»

آن‌ها از سازمان‌های بین‌المللی خواستند تا از همکاری سیاسی و دیپلماتیک با طالبان خودداری کنند.

دو کشته در هرات

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که صدها نفر روز گذشته در هرات تظاهرات کردند و شعار «آزادی» سر دادند. این رسانه گفت که دو جسد از محل تظاهرات به بیمارستان مرکزی شهر منتقل شده است. یک پزشک در هرات به خبرگزاری فرانسه گفت که هر دو این افراد با گلوله کشته شده‌اند.

از سوی دیگر طالبان روز گذشته با تیراندازی‌های شدید در تظاهرات کابل معترضان را پراکنده کرد. برخی از خبرنگاران در این تظاهرات از سوی نیروهای طالبان بازداشت شدند و تصاویر دوربین‌های آن‌ها پاک شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امارات اسلامی طالبان و تحریم‌ها؛ آیا اقتصاد افغانستان فرومی‌پاشد؟

سفیر نروژ: طالبان وارد سفارت ما در کابل شده و می‌خواهد مشروب‌ها و کتاب‌های کودکان را نابود کند

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند