تیراندازی سنگین طالبان برای متفرق کردن معترضان در کابل

تیراندازی در تظاهرات کابل
تیراندازی در تظاهرات کابل Copyright عکس از ویدئوی یورونیوز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خبرنگار یورونیوز در کابل می‌گوید در جریان این راهپیمایی صدای تیراندازی‌های شدید و سنگین شنیده است؛ اقدامی که برای متفرق ساختن جمعیت معترضان انجام شده است.

آگهی

گروهی از شهروندان افغان، شامل شمار زیادی از زنان روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور (سنبله) علیه طالبان در کابل، پایتخت این کشور راهپیمایی کرده و شعار دادند.

خبرنگار یورونیوز در کابل می‌گوید در جریان این راهپیمایی صدای تیراندازی‌های شدید و سنگین شنیده است؛ اقدامی که برای متفرق ساختن جمعیت معترضان انجام شده است.

در ویدیوهایی که از این رویداد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، افرادی که گفته می‌شود از مأموران طالبان هستند در حال کتک زدن برخی از راهپیمایان دیده می‌شوند.

طبق گزارش خبرنگار یورونیوز، حدود ۱۰ دقیقه تیراندازی بدون وقفه انجام شد و مشخص نیست که آیا این تیراندازی سنگین تلفاتی در پی داشته است یا خیر. نیروهای طالبان همچنین از خبرنگاران خواستند تا فیلمبرداری را متوقف کنند.

این اتفاق پس از تجمع بیش از ۷۰ نفر که اغلب از زنان بودند در خارج از سفارت پاکستان رخ داد. آن‌ها شعارهایی علیه پاکستان سر می‌دادند.

خبرنگار یورونیوز همچنین با استناد به برخی گزارش‌ها گفت که طالبان تعدادی از خبرنگارانی را که تظاهرات امروز را پوشش می‌دادند بازداشت و تصاویر ویدئویی آن‌ها را پاک کردند. مشخص نیست که آن‌ها به چه مکانی منتقل شده‌اند.

سارا فهیم یکی از تظاهرکنندگان به خبرگزاری فرانسه گفت: «زنان افغان می‌خواهند کشورشان آزاد باشد (...) ما خسته شده‌ایم. ما از بمباران‌های پاکستان در پنجشیر خسته شده‌ایم.»

وی افزود: «نمی‌دانیم این موضوع تا کی ادامه خواهد داشت و صدای ما چه زمانی شنیده می‌شود؟» وی این سوال را مطرح کرد که چرا جامعه بین‌المللی سکوت کرده است و می‌بیند تعداد زیادی از مردم کشته شده‌اند.»

تظاهرات در تهران علیه پاکستان

ایرنا
تظاهرات در تهرانایرنا

از سوی دیگر گروهی از ایرانی‌ها و افغان‌های مقیم ایران صبح امروز مقابل سفارت پاکستان در تهران تظاهرات کردند و علیه این کشور شعار دادند. این گروه شعارهایی مانند «پاکستان حیا کن، خاک ما را رها کن» و «حمایت از طالبان خیانت است خیانت» سر دادند و از احمد مسعود، فرمانده جبهه مقاومت ملی در پنجشیر حمایت کردند. 

طالبان روز گذشته مدعی شد با در اختیار گرفتن پنجشیر کنترل کامل افغانستان را در اختیار دارد. با این حال جبهه مقاومت ملی این سخنان را تکذیب کرد و گفت که درگیری‌ها همچنان ادامه دارد. از سوی دیگر احمد مسعود، فرمانده جبهه مقاومت درپنجشیر در پیامی صوتی از مردم خواست تا علیه طالبان قیام کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین پرواز مسافربری بین‌المللی پس از بازگشت طالبان به قدرت در کابل به زمین نشست

طالبان مدعی تصرف ولایت پنجشیر شد؛ جبهه مقاومت ملی افغانستان: صحت ندارد

سازمان ملل اعدام‌های در ملاءعام افغانستان را به شدت محکوم کرد