Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

یکی از مدیران شرکت علی بابا به‌دلیل تعرض جنسی تحت پیگرد قرار گرفت

دفتر مرکزی شرکت علی بابا
دفتر مرکزی شرکت علی بابا Copyright Mark Schiefelbein/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Mark Schiefelbein/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنابر محتویات شکایت‌نامه، مدیر پیشین علی بابا پس از شام و در حالی که از مستی کارمندش آگاه بوده به اتاق وی در هتل رفته و بدون رضایت شاکی، با او رابطه جنسی برقرار کرده است.

آگهی

دادستانی چین یکی از مدیران عالی‌رتبه پیشین شرکت علی‌ بابا را به اتهام آزار جنسی تحت پیگیرد قرار داده است. یکی از کارکنان علی بابا در ماه اوت از این شخص که نام خانوادگی وی وانگ عنوان شده است، به پلیس شکایت کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس آقای وانگ که اولیور وانگ، معاون پیشین مدیرعامل علی بابا است در ماه اوت امسال و در پی ثبت این شکایت بازداشت شد. وی در آن زمان برای یک سفر کاری به شهر جینان در شمال چین رفته بود.

شاکی می‌گوید در زمانی که در جریان یک شام کاری با یکی از مشتریان شرکت به دلیل نوشیدن الکل مست بوده، آقای وانگ به او تجاوز کرده است. بنابر محتویات شکایت‌نامه، مدیر پیشین علی بابا پس از شام و در حالی که از مستی کارمندش آگاه بوده به اتاق وی در هتل رفته و بدون رضایت شاکی، با او رابطه جنسی برقرار کرده است.

پلیس شهر جینان شامگاه دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دادستانی این شهر با صدور قرار بازداشت برای وی موافقت نکرده و به جای آن به ۱۵ روز بازداشت موقت (بدون نیاز به صدور قرار) اکتفا کرده است.

انتشار این خبر واکنش‌های بسیاری را در میان کاربران چینی در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است. بسیاری می‌گویند بروز چنین وقایعی نشانگر عدم حمایت کافی از زنان در برابر آزار و اذیت جنسی است. برخی هم می‌گویند بازداشت ۱۵ روزه آقای وانگ نشانگر آن است که وی کاملا بی‌گناه نیست.

همسر آقای وانگ روز سه‌شنبه با انتشار پستی در ویبو، پر کاربرترین شبکه اجتماعی چین، از گروه وکلای همسرش سپاسگزاری کرد. خانم وانگ پیش از پیش از این گفته بود که «خانم کارمند» برای شوهرش دامِ «تعرض جنسی» پهن کرده است.

پس از آنکه این کارمند زن گزارشی ۸ هزار کلمه‌ای درباره ماجرای این تجاوز در اینترانت شرکت منتشر و منابع انسانی علی بابا را به نادیده‌گرفتن شکایتش متهم کرد، آقای وانگ از کار اخراج شد.

علاوه بر متهم به تجاوز، شرکت علی بابا از دو مدیر باسابقه خود هم خواست تا به علت عدم رسیدگی صحیح به شکایت، از مقام خود استعفا کنند. از سوی دیگر دانیل ژانگ، مدیر عامل علی بابا روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای از در پیش گرفتن «سیاست آشتی ناپذیر ضد آزار جنسی» در این شرکت خبر داد.

جنبش جهانی «من هم» (#MeToo) بر ضد آزار و اذیت جنسی علیه زنان در سال‌های اخیر جامعه چین را هم تحت تاثیر قرار داده است. چندین استاد دانشگاه، مجری تلویزیون و چهره‌های مشهور چینی، از سوی زنان به آزار و تعرض جنسی متهم شده و تحت پیگرد قرار گرفته‌اند.

در یکی از مشهورترین پرونده‌ها، اخیرا کریس وو، خواننده محبوب چینی به اتهام تجاوز جنسی به چندین دختر بازداشت شد. یکی از اینفلوئنسرهای چینی کریس وو را متهم کرده که به دختران به زور مشروب می‌خورانده و پس از آن به آن‌ها تجاوز می‌کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پکن میلیاردر چینی را تسلیم کرد؛ «جک ما» مدیریت و سهام عمده «گروه آنت» را واگذار می‌کند

جک ما دوباره آفتابی شد؛ رویترز از سفر میلیاردر منتقد چینی به هنگ کنگ خبر داد

کلاهبرداری بانکی در چین؛ مال‌باختگان معترض پس از چند ماه هنوز در بازداشت نیروهای امنیتی هستند