Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شش شبه نظامی فلسطینی از زندانی با امنیت بالا در اسرائیل فرار کردند

زندان جلبوع
زندان جلبوع Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شش زندانی فلسطینی از جمله رهبر سابق یکی از بخش‌های جنبش فتح روز دوشنبه قبل از سپیده دم از زندانی در شمال اسرائیل از طریق تونلی که از کف توالت سلول خود حفر کرده بودند، گریختند.

آگهی

شش زندانی فلسطینی از جمله رهبر سابق یکی از شاخه‌های جنبش فتح روز دوشنبه قبل از سپیده دم از زندانی در شمال اسرائیل از طریق تونلی که از کف توالت سلول خود حفر کرده بودند، گریختند.

در پی این فرار نادر که حدود ساعت ۳ بامداد به وقت محلی در زندان جلبوع، محل حبس صدها فلسطینی رخ داد، پلیس اسرائیل تعقیب و جست‌وجوی گسترده‌ای را آغاز کرده است. ارتش تجهیزات رصد هوایی را در اختیار نیروهای پلیس قرار داده و نیروهای خود را در صورت لزوم برای مداخله در کرانه باختری رود اردن آماده کرده است.

آریک یاکوف، یکی از فرماندهان اسرائیلی گفت که به نظر می‌رسد فراریان از کف توالت سلول خود سوراخی را برای دسترسی به محوطه زندان حفر کرده بودند.

این زندان در حدود چهار کیلومتری مرز با کرانه باختری واقع شده است و به عنوان یکی از زندان‌های با امنیت بالا در اسرائیل شناخته می‌شود. در این زندان فلسطینان محکوم شده یا مشکوک به اقدامات ضد اسرائیلی نگهداری می‌شوند.

مقامات اسرائیلی هویت زندانیان فراری را فاش نکرده‌اند اما سازمان اسرای فلسطینی، سازمان مستقر در کرانه باختری آن‌ها را شناسایی کرده است. در میان این افراد نام زکریا الزبیدی نیز دیده می‌شود، کسی که تا سال ۲۰۰۷ فرمانده گردان‌های شهدای الاقصی شاخه مسلح جنبش فتح در زمان ریاست محمود عباس بود. پنج نفر دیگر از فراریان از جنبش جهاد اسلامی هستند.

طبق اطلاعات منتشر شده چهار نفر از این افراد در حال گذراندن حکم حبس ابد بودند.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل این فرار را «یک حادثه بسیار جدی» توصیف کرد و گفت که به طور مرتب در جریان عملیات جست‌وجوی این افراد قرار می‌گیرد.

جهاد اسلامی، یکی از اصلی‌ترین جنبش‌های مسلحانه فلسطین در بیانیه‌ای، این فرار را «یک اقدام قهرمانه» عنوان کرد.

زکریا زبیدی در سال ۲۰۰۷ ساکن اردوگاه فلسطینان جنین در کرانه باختری متعهد شد در ازای توافق با اسرائیل اسلحه خود را زمین بگذارد و از فهرست فلسطینیان تحت تعقیب خارج شود.

اما مقامات اسرائیلی بعدها از این توافق صرفنظر کردند و سرویس امنیت داخلی اسرائیل مدعی شد که این فلسطینی در «حملات مختلف» دست داشته است. وی در سال ۲۰۱۹ بازداشت شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائيل ۶ فلسطینی را که از زندان گریخته بودند به ۵ سال حبس محکوم کرد

درگیری‌های نابلس؛ مرد ۳۸ ساله فلسطینی به ضرب گلوله ارتش اسرائیل کشته شد

بررسی جنگ ۱۱ روزه؛ دیده بان حقوق بشر: اسرائیل و حماس متهم به جنایت جنگی هستند