Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بررسی جنگ ۱۱ روزه؛ دیده بان حقوق بشر: اسرائیل و حماس متهم به جنایت جنگی هستند

حمله هوایی اسرائیل به ساختمانی در غزه
حمله هوایی اسرائیل به ساختمانی در غزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیده بان حقوق بشر پس از تحقیق در مورد سه حمله هوایی ارتش اسرائیل به مناطق فلسطینی‌نشین که بنا بر شواهد موجود منجر به کشته شدن ۶۲ غیرنظامی شده، نتیجه گیری کرد که «هیچ هدف نظامی مشخصی در مجاورت» نقاط هدف گرفته شده وجود ندارد.

آگهی

دیده بان حقوق بشر روز سه‌شنبه با انتشار گزارش تحقیقی خود در مورد جنگ ۱۱ روزه ماه مه میان اسرائیل و شبه نظامیان حماس، هر دو طرف را به دست زدن به جنایات آشکار جنگی متهم کرد.

این سازمان بین‌المللی فعال در زمینه حقوق بشر پس از تحقیق در مورد سه حمله هوایی ارتش اسرائیل به مناطق فلسطینی‌نشین که بنا بر شواهد موجود منجر به کشته شدن ۶۲ غیرنظامی شده، نتیجه گیری کرد که «هیچ هدف نظامی مشخصی در مجاورت» نقاط هدف گرفته شده وجود ندارد.

البته ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای و با استناد به تصاویر هوایی مدعی شد که تلفات انفجار ۱۰ مه در نزدیکی شهر بیت هانون در شمال غزه ناشی از خطای شبه‌نظامیان فلسطینی در شلیک موشک‌ به مناطق خودی بوده است. در این بیانیه همچنین تصریح شده که هدف حملات اسرائیل به خیابان الوحده، یک گذرگاه مرکزی در مرکز شهر غزه، که منجر به تخریب خونبار سه آپارتمان مسکونی شده نیز تونل‌های مورد استفاده شبه نظامیان حماس در منطقه بوده و خسارت وارده به منازل مسکونی ناخواسته بوده است.

اما دیده‌بان حقوق بشر تاکید دارد که اسرائیل از بمب‌ها و موشک‌های هدایت شده ساخت ایالات متحده برای حملات خود استفاده کرد و پیش از انجام این حملات پیام هشداری خطاب به ساکنان غیرنظامی منطقه برای تخلیه منازلشان صادر نکرده است.

این گروه مستقر در نیویورک همچنین یادآور شده که اسرائیل از ورود بازرسان این نهاد حقوق بشری به غزه خودداری کرده و در نتیجه این سازمان گزارش خود را بر پایه اطلاعات یک محقق میدانی مستقر در غزه، تصاویر ماهواره‌ای، بررسی‌های تخصصی عکس‌های قطعات مهمات و مصاحبه‌های ویدیویی و تلفنی تهیه کرده است.

این گزارش همچنین گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی را که با پرتاب بیش از چهار هزار موشک و خمپاره، مناطق مسکونی اسرائیل را هدف قرار داده‌اند، به دست زدن به جنایات آشکار جنگی متهم کرد. دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود تاکید کرده که این اقدام گروه‌های فلسطینی قانون «منع حملات عمدی یا بی‌رویه علیه غیرنظامیان» را نقض کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود خاطرنشان کرده که نتایج منتشر شده بر اساس تمرکز جدی بر اقدامات نظامی اسرائیل در طول نبرد ۱۱ روزه ماه مه حاصل شده است و این سازمان در ماه اوت گزارش تکمیلی دیگری را بر پایه حملات نظامی حماس و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی منتشر خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جنگ میان دو طرف در ۱۰ ماه مه گذشته و پس از شلیک موشک حماس به سمت اورشلیم در حمایت از اعتراض‌های فلسطینیان علیه خشونت پلیس اسرائیل در محوطه مسجدالاقصی آغاز شد. در خلال این نبرد ۱۱ روزه حماس بیش از چهار هزار موشک و خمپاره به سمت اسرائیل شلیک کرد در حالی که اسرائیل اعلام کرده که بیش از هزار هدف را که به گفته ارتش این کشور جملگی مواضع شبه نظامیان فلسطینی بوده، نشانه گرفته است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت غزه، در مجموع ۲۵۴ نفر از جمله دست کم ۶۷ کودک و ۳۹ زن در جریان این جنگ کشته شدند. حماس نیز کشته شدن ۸۰ شبه نظامی عضو گروه‌های فلسطینی را تایید کرده که البته اسرائیل مدعی است که تعداد واقعی بیش از ادعای حماس است. در مقابل اسرائیل نیز اعلام کرده که دوازده غیرنظامی از جمله دو کودک به همراه یک سرباز در خاک اسرائیل کشته شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قطر حقوق کارمندان حماس را از طریق ارسال سوخت به غزه پرداخت خواهد کرد

حمله عضو حماس در بیت‌المقدس؛ یک اسرائیلی کشته و چهار نفر زخمی شدند

شش شبه نظامی فلسطینی از زندانی با امنیت بالا در اسرائیل فرار کردند