Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

قطر حقوق کارمندان حماس را از طریق ارسال سوخت به غزه پرداخت خواهد کرد

A fuel truck with a Qatari flag enters the Nusseirat power plant, in the central Gaza Strip
A fuel truck with a Qatari flag enters the Nusseirat power plant, in the central Gaza Strip Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قطر پیش از این تا زمان جنگ ۱۱ روزه، برای کمک به پرداخت دستمزد حدود ۵۰ هزار کارمند دولت حماس، چمدان‌های پول نقد را از مسیر اسرائیل به این سرزمین می‌فرستاد اما دولت جدید اسرائیل که یکماه بعد سوگند یاد کرد، با ادامه این کار مخالفت کرد.

آگهی

یک مقام حماس روز سه‌شنبه اعلام کرد که رهبران این گروه که نوار غزه را در کنترل دارند، به توافقی دست یافتند که بر اساس آن قطر پرداخت حقوق کارکنان دولتی حماس را با ارسال سوخت به مناطق فقیرنشین غزه از سر می‌گیرد.

قطر پیش از این تا زمان جنگ ۱۱ روزه، برای کمک به پرداخت دستمزد حدود ۵۰ هزار کارمند دولت حماس، چمدان‌های پول نقد را از مسیر اسرائیل به این سرزمین می‌فرستاد اما دولت جدید اسرائیل که یک ماه بعد سوگند یاد کرد، با ادامه این کار مخالفت کرد.

بر اساس خبری که یک مقام دولت حماس به شرط ناشناس ماندن اعلام کرده، با توافقی که به تازگی میان قطر و مصر حاصل شده، دوحه از مسیر مصر به غزه سوخت می‌فرستد و حماس نیز می‌تواند این سوخت را با هدف پرداخت دستمزد کارکنانش بفروشد.

هنوز مقامات قطر هیچ واکنشی به انتشار این خبر نداشته‌اند.

کارمندان غیرنظامی حماس سالهاست که به دلیل بحران مالی نوار غزه، به جای حقوق کامل، دستمزدهای نامنظم دریافت می‌کنند و حتی با کمک‌های قطر نیز اکثر کارکنان دولتی در بهترین حالت فقط ۵۵ درصد از حقوق خود را دریافت می‌کنند.

پیش از این در روز دوشنبه عصام دعاليس، مدیر ارشد اجرایی دولت حماس به خبرنگاران گفته بود که دولتش در تلاش است تا وضعیت را بهبود بخشد و امیدوار است در روز آینده این کار انجام شود.

قطر در حال حاضر هزینه سوخت تنها نیروگاه برق غزه را نیز پرداخت کرده و کمک‌های مالی به حدود ۱۰۰ هزار خانواده نیازمند را از ماه سپتامبر و با استفاده از سیستم کوپن‌های سازمان ملل از سر گرفته است.

کمک به پرداخت دستمزد کارکنان خدمات مدنی، آخرین بخش از کمک‌های قطر به غزه با هدف احیای فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی در این منطقه جنگ‌زده است.

گروه شبه نظامی اسلامی حماس در سال ۲۰۰۷ میلادی توانست کنترل بر غزه را از دست نیروهای رقیب فلسطینی خارج کند و از همان سال نیز این منطقه تحت محاصره اسرائیل و مصر قرار دارد. کمک‌های دوحه به غزه، در چهارچوب توافق آتش‌بس غیررسمی تعریف شده که با میانجیگری مصر و با هدف ایجاد ثبات در غزه به اجرا گذاشته شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا حماس را سازمانی تروریستی اعلام می‌کند

اسماعیل هنیه بار دیگر به عنوان رهبر حماس انتخاب شد

بررسی جنگ ۱۱ روزه؛ دیده بان حقوق بشر: اسرائیل و حماس متهم به جنایت جنگی هستند