آغاز گفتگوهای مصر و اسرائیل برای تحکیم آتش‌بس با حماس و بازسازی نوار غزه

Egyptian Foreign Minister Sameh Shoukry meets Israeli Foreign Minister Gabi Ashkenazi
Egyptian Foreign Minister Sameh Shoukry meets Israeli Foreign Minister Gabi Ashkenazi Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام مصری اعلام کرد که قاهره به عنوان میانجی دو طرف درگیری، در تلاش است تا تضمین‌هایی را ارائه دهد که بودجه بازسازی غزه به دست حماس نرسد و احتمالا یک کمیته بین‌المللی به رهبری مصر یا سازمان ملل بر چگونگی هزینه سازی‌ها و عملیات بازسازی نظارت داشته باشد.

آگهی

وزرای خارجه دو کشور مصر و اسرائیل روز یکشنبه نشستی را در قاهره با موضوع تحکیم آتش‌بس شکننده میان اسرائیل و گروه حماس برگزار کردند و در جریان گفتگوها به موضوعات مرتبط با بازسازی غزه نیز پرداختند.

بنا بر اعلام سفارت اسرائیل در قاهره، این اویلین سفر رسمی گبی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل به مصر از سال ۲۰۰۸ میلادی است. آزادی شهروندان اسرائیلی دربند حماس نیز یکی دیگر از محورهای گفتگوی دو طرف در این نشست خواهد بود.

همزمان با این دیدار، عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر نیز عباس کامل، رئیس سرویس اطلاعات این کشور را برای گفتگو با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و سایر مقامات اسرائیلی به تل آویو فرستاد.

بنا بر اعلام خبرگزاری رسمی مصر، قرار است فرستادۀ سیسی در جریان این ماموریت دربارۀ آخرین تحولات در سرزمینهای فلسطینی با مقامات ارشد اسرائیل گفتگو کند. احتمال آزادی زندانیان فلسطینی در اسرائیل در ازای آزادی اسرائیلی‌های در بند حماس، همچنین وضعیت بیت‌المقدس و راه‌های کاهش تنش در این شهر از جمله کاهش محدودیت‌های وضع شده از سوی اسرائیل در مسجدالاقصی و چگونگی جلوگیری از تخلیه برنامه‌ریزی شده خانواده‌های فلسطینی از محله شیخ جراح در شرق بیت‌المقدس از دیگر محورهای گفتگوی او با مقامات اسرائیل است.

بنا بر اعلام یکی از مقامات مصری، عباس کامل قبل از سفر به تل آویو، با مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی در رام الله و سپس با مقامات حماس در غزه نیز دیدار خواهد داشت.

اداره اطلاعات مصر که معادل سازمان «سیا» در ایالات متحده آمریکا است، بر روابط مصر با حماس و دیگر گروههای مسلح فلسطینی غزه نظارت دارد.

امکان بازسازی غزه بدون دخالت حماس

این مقام مصری که نخواست نامش فاش شود، همچنین اعلام کرد: «نقش تشکیلات خودگردان فلسطین در این مذاکرات، محوری است و مصر در تلاش است تا این تشکیلات را به شدت درگیر روند بازسازی غزه کند.»

جنگ ۱۱ روزۀ غزه باعث کشته شدن بیش از ۲۵۰ نفر عمدتا فلسطینی و ایجاد ویرانی‌های بسیار در مناطق ساحلی غزه شده است. برآوردهای اولیه حاکی از وارد شدن صدها میلیون دلار خسارات به این منطقه است.

این مقام مصری اعلام کرد که قاهره به عنوان میانجی دو طرف درگیری، در تلاش است تا تضمین‌هایی را ارائه دهد تا بودجه بازسازی غزه به دست حماس نرسد و احتمالا یک کمیته بین‌المللی به رهبری مصر یا سازمان ملل بر چگونگی هزینه سازی‌ها و عملیات بازسازی نظارت داشته باشد.

مصر هفته گذشته از اسرائیل، حماس و تشکیلات خودگردان فلسطین برای برگزاری گفتگوهای جداگانه در قاهره دعوت کرد تا آتش‌بس را با میانجیگری قاهره تحکیم کنند و به روند بازسازی غزه سرعت ببخشند.

پس از این ابتکار عمل، ععبداللطیف القانوع، سخنگوی حماس اعلام کرد که اسماعیل هنیه، رهبر این گروه این هفته به قاهره سفر می‌کند. او افزود که حماس آماده گفتگو در مورد تبادل زندانیان با اسرائیل است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسماعیل هنیه بار دیگر به عنوان رهبر حماس انتخاب شد

جنگ غزه؛ بایدن ضمن تاکید بر «حق دفاع مشروع اسرائيل» از آتش‌بس حمایت کرد

کارشناس سازمان ملل: نظام بهداشتی نوار غزه به طور کامل از بین رفته است