دیده‌بان حقوق بشر شبه‌نظامیان فلسطینی نوار غزه را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرد

جنگ اسرائیل و نواز غزه در بهار ۲۰۲۱
جنگ اسرائیل و نواز غزه در بهار ۲۰۲۱ Copyright Hatem Moussa/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Hatem Moussa/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

براساس قواعد حقوق بشردوستانه بین‌المللی کاربرد تسلیحاتی که قادر به تمایز میان نظامیان و غیرنظامیان، به ویژه در مناطق مسکونی نیست و همچنین حمله به مناطق مسکونی از مصادیق جنایت جنگی است.

آگهی

دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارشی اعلام کرد حملات مرگبار موشکی و راکتی گروه‌های شبه‌نظامی از نوار غزه به اسرائیل در جریان مخاصمه ماه مه سال ۲۰۲۱ (جنگ ۱۱ روزه غزه و اسرائیل) مصداق جنایت جنگی است.

این گروه غیردولتی که مرکز آن در نیویورک قرار دارد روز پنجشنبه بر مبنای تحلیل داده‌های حملات شبه‌نظامیان به سرزمین‌های اسرائیلی که منجر به مرگ ۱۱ غیرنظامی و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر شد، حماس و جهاد اسلامی را به ارتکاب جنایت جنگی متهم کرد.

براساس قواعد حقوق بشردوستانه بین‌المللی کاربرد تسلیحاتی که قادر به تمایز میان نظامیان و غیرنظامیان، به ویژه در مناطق مسکونی نیست و همچنین حمله به مناطق مسکونی از مصادیق جنایت جنگی است.

به‌علاوه در گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده است که شلیک ناموفق یا سقوط راکت‌ها و خمپاره‌های شبه‌نظامیان در جریان جنگ ماه مه امسال، دست‌کم ۷ قربانی غیرنظامی فلسطینی در نوار غزه بر جا گذاشته است.

حملات اسرائیل به نوار غزه در همین بازه زمانی دست‌کم ۲۶۰ کشته بر جا گذاشت. این در حالی است که با وجود شلیک بیش از ۴هزار موشک و راکت از سوی نوار غزه به اراضی اسرائیلی، ۱۳ نفر، از جمله یک نظامی جان خود را از دست دادند.

این گزارش، یک روز پس از آن منتشر می‌شود که آژانس پناهندگان فلسطینی سازمان ملل استفاده شبه‌نظامیان از تونل‌های حفاری شده در زیر مدارس متعلق به خود در نوار غزه را محکوم کرد.

بیانیه این نهاد در پی درخواست گیلاد اردان، نماینده دائم اسرائیل در سازمان ملل متحد برای قطع بودجه آژانس پناهندگان فلسطینی صادر شد. اسرائیل اندکی فبل با انتشار گزارشی تلویزیونی نشان داده بود که حماس مانع تحقیق کارشناسان سازمان ملل درباره تونلی در نزدیکی یکی از مدارس متعلق به آژانس شده است.

دیده‌بان حقوق بشر پیش از این اسرائیل را به دلیل حمله به مناطق مسکونی، بدون وجود هدف نظامی مشخص، به ارتکاب جنایات جنگی در جریان مخاصمه مسلحانه ماه مه متهم کرده بود.

دیده بان حقوق بشر از دیوان بین‌المللی کیفری خواسته است همزمان با رسیدگی به اتهام ارتکاب جنایات جنگی از سوی اسرائیل در نوار غزه، به اتهامات مشابه گروه‌های شبه‌نظامی فعال در همین باریکه هم بپردازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارشگران بدون مرز از اسرائیل خواست صدور بدافزار پگاسوس را متوقف کند

آیا اونروا به حماس برای حمله ۷ اکتبر به اسرائیل کمک کرده بود؟

تعمیق شکاف بین آمریکا و اسرائیل؛ بایدن: نتانیاهو در نوار غزه اشتباه می‌کند